Ďalší otrasný nález pri internátnej škole v Kanade: Našli vyše 160 neoznačených hrobov detí

Pôvodní obyvatelia Kanady si uctievajú pamiatku zosnulých detí
Pôvodní obyvatelia Kanady si uctievajú pamiatku zosnulých detí Zdroj: Profimedia

Každý objav oživuje históriu v súvislosti s traumou, ktorú utrpelo podľa odhadov 150 000 detí pôvodného obyvateľstva.

Viac než 160 neoznačených hrobov objavili v blízkosti miesta niekdajšej internátnej školy pre pôvodných obyvateľov v Kanade, uviedol v utorok západokanadský kmeň Penelakut. Ide o štvrtý podobný nález za uplynulých niekoľko týždňov. Informuje o tom agentúra AFP.

Nezaznamenané a neoznačené hroby našli v rezervácii v Britskej Kolumbii. Nálezy viac než 1000 podobných hrobov v uplynulých týždňoch vyvolali v Kanade celonárodné zúčtovanie s bolestnou minulosťou krajiny a jej politiky nútenej asimilácie pôvodného obyvateľstva.

„Je to špička ľadovca," uviedol v súvislosti s najnovším nálezom bývalý viceprezident Únie náčelníkov Indiánov Britskej Kolumbie Bob Chamberlin. Podľa jeho odhadov sa stále nenašli ďalšie desiatky takýchto neoznačených hrobov.

Zdroj: Profimedia

„Mám zlomené srdce pre kmeň Penelakut a pre ďalšie pôvodné komunity v krajine," povedal reportérom v utorok kanadský premiér Justin Trudeau.

Internátna škola pre pôvodných obyvateľov na ostrove Penelakut západne od mesta Vancouver prijímala študentov z radov pôvodného obyvateľstva Kanady od 19. storočia až do roku 1975.

Najnovší objav prišiel krátko po tom, čo v Kanade odkryli tri podobné hrobové miesta. V júni sa v Britskej Kolumbii našli pozostatky zhruba 215 detí v meste Kamploops. Nasledovali nálezy 715 neoznačených hrobov v provincii Saskatchewan a 182 ďalších v meste Cranbrook na juhovýchode Britskej Kolumbie.

Každý objav oživuje históriu v súvislosti s traumou, ktorú utrpelo podľa odhadov 150 000 detí pôvodného obyvateľstva, ktoré odtrhli od rodín, jazyka a kultúry. Až do roku 1990 boli takéto deti nútene zapisované do 139 internátnych škôl po celej krajine. Viacero z nich bolo vystavených zlému zaobchádzaniu či sexuálnemu zneužívaniu a viac než 4000 ich zomrelo na školskej pôde, uviedla vyšetrovacia komisia, ktorá dospela k záveru, že kanadská vláda sa podieľala na kultúrnej genocíde.

V roku 2008 sa vtedajší premiér Stephen Harper v mene kanadského ľudu za internátne školy určené pre pôvodných obyvateľov ospravedlnil.

OTTAWA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kanada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.