Búrky a záplavy si v Belgicku vyžiadali už najmenej 22 životov

Povodne na rieke Mása v belgickom Liege.
Zdroj: TASR/AP

Ľudia žijúci v blízkosti rieky Mása boli vyzvaní, aby opustili svoje domovy.

Na najmenej 22 mŕtvych sa v piatok zvýšil počet obetí prívalových dažďov a povodní, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli východnú časť Belgicka, informovala belgická tlačová agentúra Belga.

Belgická ministerka vnútra Annelies Verlindenová aktivovala mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, prostredníctvom ktorého môžu pomoc a podporu Belgicku poskytnúť aj ďalšie krajiny EÚ. Pomoc už Belgicku ponúkli Francúzsko, Taliansko i Rakúsko, píše agentúra DPA.

Vo východobelgickom meste Liege s takmer 200.000 obyvateľmi bola vo štvrtok popoludní zatvorená hlavná železničná stanica. Obyvatelia mesta okrem toho zažívali výpadky v dodávkach elektriny, plynu i vody.

Ľudia žijúci v blízkosti rieky Mása boli vyzvaní, aby opustili svoje domovy. Záchranári a bezpečnostné zložky sú v dôsledku neutichajících intenzívnych dažďov a povodní v nepretržitom nasadení.

Belgický premiér Alexander De Croo v príspevku na Twitteri ubezpečil všetkých zasiahnutých obyvateľov i miestne orgány o plnej podpore zo strany vlády.

Záplavy postihli okrem Belgicka aj susedné Nemecko, Holandsko, Luxembursko a časť Francúzska.

Najhoršie je na tom západná časť Nemecka, kde si záplavy vyžiadali už prinajmenšom 59 obetí na životoch.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti