Britský premiér Johnson zostane po pozitívnom teste ministra v izolácii

Boris Johnson.
Boris Johson Zdroj: Daniel Leal-Olivas/Pool Photo via AP

Ich plány vyhnúť sa karanténe po kontakte s ministrom zdravotníctva Sajidom Javidom, ktorý mal pozitívny test na covid, vyvolali pobúrenie.

Britský premiér Boris Johnson a minister financií Rishi Sunak pôjdu do domácej izolácie po pobúrení, ktoré vyvolali ich plány vyhnúť sa karanténe po kontakte s ministrom zdravotníctva Sajidom Javidom, ktorý mal pozitívny test na covid. Oznámil to v nedeľu úrad predsedu vlády.

Oznámenie prišlo len niekoľko hodín po predošlej tlačovej správe Downing Street, podľa ktorej Johnson a Sunak síce dostali upozornenie na blízky kontakt s infikovanou osobou, zúčastnia sa však na na pilotnom programe každodenného testovania, a preto nemusia byť v karanténe.

Po tom, ako minister zdravotníctva Javid v sobotu oznámil svoj pozitívny test na koronavírus, sa podľa stanice Sky News predpokladalo, že do domácej izolácie by mohli ísť aj ďalší ministri a štátni predstavitelia.

Javid mal podľa britských médií v piatok "dlhé" stretnutie s Johnsonom a počas uplynulého týždňa sa objavil aj s ďalšími ministrami v parlamente, uviedla agentúra AFP.

Na pilotnom programe testovania pracovníkov sa podľa britskej vlády zúčastňuje 20 organizácií verejného i súkromného sektora, ku ktorým patrí úrady vlády, viaceré dopravné podniky či pohraničná stráž, píše Sky News na svojom webe.

Opoziční labouristi a liberálni demokrati však obvinili vládu z dvojakého metra s tvrdením, že premiér a minister financií využívajú "exkluzívny" program nedostupný väčšine ľudí, ktorí budú musieť ísť do domácej izolácie.

Za posledný týždeň dostalo v britskej trasovacej aplikácii upozornenie na kontakt s infikovanými viac než 500.000 ľudí, ktorí na základe prijatých predpisov musia obvykle zostať desať dní v izolácii. Tieto počty vedú k obavám, že milióny ľudí v krajine nebudú môcť pracovať, čo ochromí prevádzku firiem, no tiež dopravy či nemocníc.

Firmy i predstavitelia zdravotníctva v tejto súvislosti už vyzvali na zníženie "citlivosti" trasovacieho programu. Na nedostatok pracovníkov sa už sťažovali reštaurácie, automobilky i londýnske metro, uviedla agentúra AP.

Hoci od pondelka bude v Anglicku zrušená väčšina obmedzení zavedených v boji proti koronavírusu, povinnosť domácej izolácie po kontakte s pozitívne testovanými zostane v platnosti do 16. augusta, pričom následne budú môcť ľudia s ukončeným očkovaním absolvovať testy namiesto domácej karantény, dopĺňa Sky News.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Izolácia

Dôležité udalosti