Zahraničné

Kanada venuje Afrike vlastnú vakcínu proti ebole

Ebola.jpg
Ebola v Libérii Zdroj: TASR

Účinkuje u zvierat, ale ešte nikdy ju netestovali na ľuďoch.

Kanada daruje malé množstvo experimentálnej očkovacej látky proti ebole, vyvinutej vo vládnom laboratóriu, Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) na využitie v Afrike. Informovala o tom v utorok kanadská ministerka zdravotníctva Rona Ambroseová.

Rozhodnutie venovať vakcínu nasledovalo po tom, čo WHO v utorok oznámila, že použiť lieky netestované na ľuďoch je etické. Kanadská vláda venuje 800 až 1000 dávok vakcíny, pričom konečný počet závisí od toho, koľko dávok si Kanada ponechá na výskum a klinické testy. Vláda si tiež ponechá malé zásoby pre prípad, že budú potrebné doma.

Ministerka zdravotníctva Ambroseová dodala, že vakcínu ponúkla Dr. Margaret Chanovej, generálnej riaditeľke WHO. Spojené štáty takisto pracujú na vakcíne a WHO aj zainteresované vlády už diskutujú o jej prípadnom využití v Afrike. Tlačovej agentúre Reuters to v utorok už skôr povedal predstaviteľ kanadskej vlády Dr. Greg Taylor, ktorý je zástupcom šéfa Úradu verejného zdravotníctva. 

Kanada má iba približne 1500 dávok vakcíny, ktorú vyvinula pred pár rokmi, a potrebuje štyri až šesť mesiacov na to, aby vyrobila veľké množstvo tejto vakcíny. Očkovacia látka kanadskej vlády je iná než experimentálny liek, ktorý vyvinula kanadská farmaceutická spoločnosť Tekmira Pharmaceuticals.

Súčasná epidémia eboly je najväčšia a najhoršia, aká bola na svete zaznamenaná. Nebezpečné vírusové ochorenie postihlo západoafrické krajiny ako Guinea, Sierra Leone, Libéria a tiež Nigéria. Zatiaľ mu podľahlo 1013 ľudí.

Kanadská vakcína účinkuje u zvierat, ale ešte nikdy ju netestovali na ľuďoch, informoval Taylor.
Prvé dávky očkovacej látky v Afrike budú zrejme určené zdravotníkom, dodal Taylor.

WINNIPEG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti