Hrozivá bilancia obetí záplav v Nemecku: V márniciach ich už nemajú kam ukladať

Škody po záplavách v Nemecku
Škody po záplavách v Nemecku Zdroj: TASR/AP

Povodeň zmietla aj niektoré pohrebné ústavy.

Katastrofické záplavy z minulého týždňa v západnej Európe najviac postihli Nemecko. Vyžiadali si najmenej 160 obetí a úrady predpokladajú, že tento počet sa ešte zvýši. Majitelia pohrebných ústavov celú situáciu popisujú jediným slovom - peklo. Jedným z nich je aj Ferdinand Pfahl (62), ktorý posledné dni považuje za najhoršie v jeho živote, píše Bild.

Obetí po záplavách je tak veľa, že pohrebné ústavy sú plné a nemajú dostatok chladiacich boxov. „Už nemôžem ani vidieť mŕtvoly, bahno a vodu," opisuje svoje nešťastie Pfahl. Momentálne má v pohrebníctve 17 obetí povodní. Čakajú na prevoz k súdnemu lekárovi, aby ich mohli identifikovať. Ďalšie obete previezli do iných pohrebných ústavov, ktoré sú ale tiež preplnené.

Zdroj: TASR/AP

„Tri z mojich pohrebných ústavov už neexistujú. Zmietla ich voda. Mŕtvych musíme prevážať aj na iné miesta," popisuje situáciu Pfahl. Ako uviedol, čím je hladina vody nižšia, postupne majú ďalších mŕtvych. „Koniec je v nedohľadne. Rozsah katastrofy je neskutočný," dodal.

Škody sa počítajú na miliardy

Minulotýždňové povodne zasiahli najmä oblasti Porýnie-Falcko, kde prišlo o život najmenej 117 ľudí a Severné Porýnie-Vestfálsko, kde zahynulo 46 ľudí. V Belgicku záplavy pripravili o život 30 osôb.


Nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorý v pondelok odcestoval do najviac postihnutého regiónu, odhadol náklady na rekonštrukciu v oblasti na niekoľko miliárd eur. „Ide o výnimočnú situáciu, ktorú aj s najväčším nasadením na mieste môžeme zvládnuť len veľkým celonárodným prejavom sily," podotkol počas návštevy kúpeľného mesta Bad Neuenahr-Ahrweiler.

V nedeľu oblasť navštívila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sľúbila pomoc pri obnove regiónu. Zároveň prisľúbila väčšiu ochranu obyvateľov pred dôsledkami klimatických zmien.

BERLÍN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti