Rozsiahle záplavy v Číne: Ulice sa zmenili na rieky, armáda musí zdemolovať priehradu

Povodne v Číne
Povodne v Číne Zdroj: Profimedia

Doteraz evakuovali približne 200-tisíc ľudí.

Čínska armáda zdemolovala výbušninami v noci na stredu v provincii Che-nan priehradu, aby tak vypustila povodňové vody, ktoré ohrozovali jednu z najľudnatejších administratívnych oblastí v Číne.

Ako píše agentúra AP, k tejto operácii v meste Luo-jang došlo po tom, čo pri rozsiahlych záplavách v provinciálnej metropole Čeng-čou zahynulo najmenej 12 ľudí.

Situácia v provincii, kde sa v dôsledku silných dažďov pretrhli niektoré priehrady a rieky sa vyliali z koryta, je podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga mimoriadne vážna.

Zdroj: Profimedia

Úrady evakuovali doteraz 200 000 obyvateľov mesta Čeng-čou, kde prudké dažde zmenili ulice na rýchlo sa valiace rieky a spôsobili zaplavenie staníc metra a domov. Videá zverejnené na internete zachytávajú celé štvrte zatopené vodou, ktorá ľuďom siaha po pás, a vozidlá unášané kalnou, bahnitou vodou.

Záplavy, ktoré ničia cesty, domy i úrodu, zažíva Čína počas letných mesiacov bežne. Ničivý vplyv týchto javov sa však za ostatné desaťročia zhoršil aj v dôsledku výstavby nových priehrad a hrádz, ktoré odrezali rieky od neďalekých jazier a narušili prirodzené nivy, kam kedysi odtekali povodňové vody.

Čoraz častejšie a extrémnejšie atmosférické javy sú však aj preukázateľným následkom klimatických zmien, zhodujú sa vedci.

Úhrn zrážok v tomto regióne bol za posledné tri dni podľa čínskych úradov najvyšší, odkedy sa tieto údaje začali pred 60 rokmi zapisovať. Na Čeng-čou napršalo toľko dažďa, ako bežne za celý rok.


PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti