VIDEO: Dubaj modernými technológiami bojuje s horúčavami. Pred umelým dážďom varovali výstrahy

Záber z videa.
Zdroj: Reprofoto: Instagram/officialuaeweather

Krajina investovala celkovo 15 miliónov dolárov.

Arabský polostrov nie je známy len veľkým ložiskom mnohých nerastných surovín, ale aj horúcou klímou. Teplota sa tam v lete dokáže vyšplhať až na 50 stupňov Celzia.

Platí to aj v prípade Spojených arabských emirátov (SAE), kde sa s úmorným teplom a nízkym počtom zrážok rozhodli bojovať modernými technológiami.

Krajina investovala celkovo 15 miliónov dolárov (zhruba 12,7 mil. eur) do viacerých projektov zameraných na zvýšenia množstva zrážok, pričom na nich podľa BBC participovala aj univerzitu v britskom Readingu.

Práve tá stojí za dronmi, ktoré vyvolajú dážď. Drony do oblakov vysielajú elektrický náboj, ktorý následne nabíja kvapky nachádzajúce sa v oblakoch.

Vedci tvrdia, že elektrický náboj zvyšuje pravdepodobnosť, že kvapky začnú padať na zem v podobe dažďa. Podľa denníka The Independent sa táto technika preferuje vo väčšine oblastí, nakoľko nevyžaduje použitie chemikálií.

Zdroj: Instagram/officialuaeweather

Jedným z prvých miest, ktoré drony otestovalo, bol Dubaj. Vďaka dronom na jeho území zaznamenali pomerne prudký dážď. Čo je potešujúce, zrážky v ten istý deň hlásili aj iné oblasti SAE.

Ba čo viac, v niektorých oblastiach tejto arabskej krajiny dokonca museli vydať výstrahy pred silným dažďom, predpovede hovorili aj o slabšej veternosti.

Zdroj: Reprofoto: Instagram/officialuaeweather

Tento úspešný pokus dodáva nádej pre iné oblasti sveta, ktoré zápasia s obdobiami horúčav a sucha.

DUBAJ/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dážď

Dôležité udalosti