V Austrálii protestovali proti opatreniam. Demonštranti útočili na policajtov

Policajti zadržujú protestujúceho počas demonštrácie proti lockdownu 24. júla 2021 v Sydney.
Zdroj: TASR/AP

Lockdown možno potrvá až do októbra.

Na nepovolených protestoch proti pandemickým opatreniam v dvoch najväčších austrálskych mestách došlo v sobotu k násilným potýčkam medzi demonštrujúcimi a políciou.

Ako píše agentúra AFP, v Sydney vyšli do ulíc tisíce odporcov tvrdého lockdownu, ktorý v tomto mesta trvá už mesiac. Desiatky z nich bezpečnostné zložky zadržali po tom, čo niektorí na policajtov hádzali kvetináče a fľaše vody.

Tisíce protestujúcich tiež zaplnili niekoľko ulíc v meste Melbourne. Demonštranti, z ktorých väčšina nemala nasadené rúška, porušovali zákazy verejného zhromažďovania a vychádzania deň po tom, čo austrálske úrady naznačili, že lockdown možno potrvá až do októbra.

Prečítajte si tiež:

„Som absolútne znechutená nelegálnymi demonštráciami a ľuďmi, ktorí sa ich zúčastnili. Ich sebecké činy ohrozili bezpečnosť nás všetkých," povedala premiérka štátu Nový Južný Wales (NSW) Gladys Berejiklianová. „Demonštranti prejavili úplné pohŕdanie svojimi spoluobčanmi," ktorí pravidla dodržiavajú, dodala.

Na protest v metropole NSW Sydney dohliadali stovky policajtov, ktorí udelili dokopy takmer 100 pokút a zadržali 57 osôb. V Melbourne, hlavnom meste zväzového štátu Viktória, zadržala polícia šesť ľudí.

Minister NSW pre políciu David Elliott avizoval, že tím detektívov bude v najbližších dňoch skúmať kamerové záznamy s cieľom identifikovať a obviniť čo najviac účastníkov týchto nezákonných protestov.

V Novom Južnom Walese zaznamenali za posledných 24 hodín 163 nových prípadov nákazy. V rámci súčasného šírenia vírusu tam celkovo potvrdili už takmer 2000 infekcií. V dôsledku šírenia vysokonákazlivého variantu delta sa prísne protiepidemické obmedzenia týkajú približne polovice všetkých obyvateľov Austrálie, teda viac ako 12 miliónov ľudí.

Plne zaočkovaných je zatiaľ iba približne 12 percent Austrálčanov. Problémom je nedostatočná zásoba vakcín od spoločnosti Pfizer, ako aj skepsa voči bezpečnosti očkovacej látky od firmy AstraZeneca, približuje AFP. Predseda austrálskej vlády Scott Morrison sa vo štvrtok ospravedlnil za pomalé tempo očkovania.

SYDNEY/MELBOURNE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti