Do zoznamu UNESCO zaradili 11 európskych kúpeľných miest, vrátane troch českých

Karlove Vary.
Zdroj: Shutterstock.com/photoshooter2015

Všetky z nich sú jedinečnými svedkami bohatej kúpeľnej kultúry 18. a 19. storočia.

Na zoznam Svetového dedičstva UNESCO bolo v sobotu zaradených 11 európskych kúpeľných miest vrátane českých Karlových Varov, Mariánskych Lázní či Františkových Lázní. Informoval o tom spravodajský server ČT24.

Žiadosť o zápis svetoznámych kúpeľných miest medzi pamiatky UNESCO spoločne pripravili Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Británia a Česká republika, ktorá projekt zaštítila a koordinovala.

Český minister kultúry Lubomír Zaorálek tento projekt ocenil ako „vynikajúci príklad medzinárodnej spolupráce rezortov, inštitúcií a odborníkov v siedmich krajinách Európy“.
Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla (ICOMOS) vo svojom posudku vyzdvihla najmä dve kritériá - výnimočnú architektúru týchto kúpeľných miest a fenomén kúpeľných pobytov vrátane procedúr a balneologických postupov.

Na zozname označenom ako „Great Spa Towns of Europe“ okrem českých miest figurujú rakúske mesto Baden neďaleko Viedne, nemecké mestá Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, Spa v Belgicku, Vichy vo Francúzsku, Montecatini Terme v Taliansku a anglické Bath. Všetky z nich sú „jedinečnými svedkami bohatej kúpeľnej kultúry 18. a 19. storočia“ a preto majú „mimoriadnu univerzálnu hodnotu“, uvádza UNESCO.

O zaradení na zoznam UNESCO sa rozhodlo počas prebiehajúceho 44. zasadnutia príslušného výboru v čínskom meste Fu-čou.

FU-ČOU/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme UNESCO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.