V obľúbenej dovolenkovej destinácii bude pekelne horúco. Slováci sa tam tieto dni poriadne zapotia

Ľudia sedia na pláži pred tavernou v meste Kokkari na gréckom ostrove Samos.
Ľudia sedia na pláži pred tavernou v meste Kokkari na gréckom ostrove Samos. Zdroj: AP Photo/Petros Giannakouris

Meteorológovia vydali výstrahy, teploty vystúpia na 44 stupňov.

Grécko sa pripravuje na vlnu extrémnych horúčav, keď teploty podľa predpovedí dosiahnu v najbližších dňoch 44 stupňov Celzia. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra DPA.
Grécka meteorologická služba a národná služba civilnej ochrany vydali v pondelok varovania, pretože horúčavy budú podľa predpovedí trvať až do 8. augusta, čo je neobvykle dlhé obdobie.

Od utorka sa teploty počas nocí udržia nad hodnotou 30 stupňov Celzia, čo je pre ľudské telo obzvlášť náročný stav, pretože sa nemá kedy zotaviť z horúčavy.

Ďalšie obavy sa týkajú požiarov, ktoré sa môžu v Grécku rýchlo šíriť, pretože krajina zažila v posledných niekoľkých týždňoch len málo dažďových zrážok a meteorológovia navyše predpovedajú silný vietor.

Grécko trpelo vlnami extrémnych horúčav aj v minulosti, ale poveternostné podmienky v nasledujúcich dňoch podľa očakávania prekročia všetky predchádzajúce hodnoty.
V roku 1987 zomrelo počas podobnej vlny horúčav približne 4000 ľudí, pretože vtedy ešte neboli bežné klimatizačné zariadenia. Obeťami horúčav sa stali predovšetkým starší ľudia žijúci v mestách.

Veľké oblasti juhogréckeho polostrova Peloponéz spálilo aj počas inej vlny horúčav a silného vetra v roku 2007. Vtedy zahynuli desiatky ľudí.

ATÉNY/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grécko

Dôležité udalosti