Tabakový gigant Philip Morris vyzval na úplný zákaz predaja cigariet v Británii

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Grzegorz Czapski

Svoj názor na to, či by k rovnakému kroku mala pristúpiť aj slovenská vláda, môžete vyjadriť v našej ankete.

Riaditeľ jedného z najväčších tabakových koncernov sveta, Philip Morris International (PMI), oznámil, že vo veľkej Británii prestane predávať klasické cigarety a vyzval regulačné úrady, aby do roku 2030 zaviedli úplný zákaz týchto tabakových výrobkov, informoval portál The Guardian.

Podľa CEO Jaceka Olczaka by sa s cigaretami malo zaobchádzať ako s benzínovými automobilmi, ktorých predaj má byť do roku 2030 zakázaný. Ľudia podľa neho môžu „vidieť svet bez cigariet… a čím skôr, tým lepšie pre všetkých," uviedol.

Samozrejme, Olczak verí, že o zákazníkov a tým pádom ani tržby jeho spoločnosť nepríde, práve naopak. Očakáva, že väčšina fajčiarov prejde z bežných cigariet na bezdymové alternatívy (e-cigarety). Cieľom PMI je aktuálne zvyšovať záujem práve o tieto produkty a mať polovicu celkových tržieb z ich predaja.

Olczak sa spolieha na to, že regulačné úrady by takto mohli ukončiť informačný chaos, ktorý panuje okolo alternatívnych tabakových výrobkov. Mnohí ľudia si vraj stále myslia, že e-cigarety sú horšie ako klasické cigarety.

Na Olczakovu výzvu už stihli zareagovať aj aktivisti proti fajčeniu, ktorí označili jeho vyjadrenia za pokrytectvo. Nepáčil sa im ani krok PMI, ktorá darovala 1 miliardu dolárov britskej farmaceutickej spoločnosti Vectura na výrobu inhalátorov pre astmatikov. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), fajčenie - či už aktívne alebo pasívne - ročne zabije zhruba 8 miliónov ľudí po celom svete.

WHO varuje pred rizikami e-cigariet a žiada ich reguláciu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že elektronické cigarety a podobné zariadenia sú zdraviu nebezpečné a musia byť regulované tak, aby v zárodkoch potlačili taktiku tabakového priemyslu pri získavaní nových, najmä mladých zákazníkov.
Elektronické systémy na podávanie nikotínu (ENDS) nespaľujú ani nevyužívajú tabakové listy, ale namiesto toho sa vyparuje náplň s obsahom nikotínu, ktorý potom užívateľ vdychuje.

„Nikotín je vysoko návykový. ENDS sú škodlivé a musia byť lepšie regulované,“ apeloval Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, ktorá v utorok spolu s agentúrou Bloomberg Philanthropies vydala novú správu o boji proti fajčeniu.

Tedros vo svojom vyhlásení v mene WHO odporučil, aby štáty, kde ENDS nie sú zakázané, prijali vhodné opatrenia na ochranu svojho obyvateľstva pred škodlivými účinkami ENDS a snažili sa zabrániť ich užívaniu deťmi, dospievajúcimi a inými zraniteľnými skupinami.
V správe sa konštatuje, že výrobcovia takýchto produktov, ktorých paleta sa neustále rozširuje, sa často zameriavajú práve na deti a dospievajúcich, a to tisíckami lákavých chutí - podľa správy ich je údajne už asi 16.000.

Podľa správy WHO predaj elektronických nikotínových inhalátorov je zakázaný v 32 krajinách. Ďalších 79 štátov prijalo najmenej jedno opatrenie na obmedzenie ich používania, napríklad zákaz reklamy. WHO však súčasne upozornila, že 84 krajín nemá žiadne opatrenia proti distribúcii tohto typu výrobkov.

Bloomberg: Tabakové spoločnosti si chcú vychovať novú generáciu fajčiarov

Miliardár Michael Bloomberg - bývalý primátor New Yorku, ktorý dlhodobo bojuje proti fajčeniu - vo svojom vyjadrení odsúdil najnovšie taktiky tabakových spoločností.

Vysvetlil, že "s poklesom predaja cigariet tabakové spoločnosti začali agresívne propagovať svoje nové výrobky, ako sú elektronické cigarety alebo ohrievané tabakové výrobky, a lobovať u vlád, aby zmiernili svoje nariadenia" obmedzujúce fajčenie.

Podľa Bloomberga je cieľ tabakových spoločností "jednoduchý: vychovať si novú generáciu závislú na nikotíne". Zdôraznil však, že "my to nedopustíme".


LONDÝN/kc, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti