V západnej Afrike sa objavil nebezpečný vírus. Môže mať smrtnosť až 88 percent

Vírus marburg
Vírus marburg Zdroj: Shutterstock.com

Vírus marburg patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu.

Úrady v západoafrickom štáte Guinea potvrdili v pondelok prvý prípad úmrtia na vírusové ochorenie marburg. Ide zároveň o vôbec prvý potvrdený výskyt tohto smrteľného ochorenia v západnej Afrike, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú citovala agentúra AFP.

Riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová zdôraznila, že v záujme toho, aby sa vírus marburg viac nerozšíril, „potrebujeme ho okamžite zastaviť".

K úmrtiu došlo v prefektúre Guéckédou na juhu Guiney, uviedla WHO. „Toto je vôbec prvýkrát, keď vysokoinfekčné (vírusové) ochorenie marburg, ktoré spôsobuje hemoragickú horúčku, zaznamenali v tejto krajine i v západnej Afrike," dodala.

Vírus marburg patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu, ďalšiu smrteľnú chorobu. Výskyt marburgu v Guinei zaznamenali len dva mesiace po tom, ako WHO oznámila koniec epidémie eboly v tejto africkej krajine.

Išlo v poradí už o druhú epidémiu eboly v tomto chudobnom 13-miliónovom africkom štáte. Počas nej zaznamenali v Guinei 16 prípadov nákazy ebolou, z čoho 12 sa skončilo smrťou pacienta. Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-16 a rozšírila sa do viacerých štátov západnej Afriky, zomrelo 11 300 ľudí.

Vírus marburg

Podľa WHO sa smrtnosť na vírus marburg v závislosti na kmeni vírusu a zvládaní šírenia infekcie pohybuje medzi 24 až 88 percent. Marburg sa na človeka prenáša prostredníctvom jedného druhu netopierov. Medzi ľuďmi sa šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami nakazených osôb.

Medzi príznaky patrí bolesť hlavy a svalov, krvácanie z rôznych telesných otvorov a zvracanie krvi.

ŽENEVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vírus

Dôležité udalosti