Vystrašení turisti vo Francúzsku: Príznaky covidu i problémy s dýchaním spôsobil nečakaný „votrelec"

Uzatvorená pláž na juhu Francúzska
Uzatvorená pláž na juhu Francúzska Zdroj: Profimedia

Úrady museli dočasne uzavrieť pláže. Nič podobné v tejto oblasti ešte nevideli.

Úrady vo viacerých francúzskych mestách dočasne uzavreli pláže pre výskyt toxických mikrorias z rodu Ostreopsis, ktoré môžu spôsobiť kožné reakcie, dýchacie ťažkosti a príznaky podobné chrípke či covidu. Informoval o tom denník Le Figaro s tým, že letoviská Biarritz, Bidart, Guéthary a Saint-Jean-de-Luz prijali v nedeľu výnos, ktorým zakázali kúpanie v mori.

„Prítomnosť týchto rias sme prvýkrát potvrdili v nedeľu okolo 11:30. Popoludní už boli riasy všade, preto sme sa rozhodli zatvoriť všetky pláže. V tejto oblasti sme nikdy nič podobné nevideli. Prichádzali za nami ľudia s dýchacími problémami, bolesťami hlavy. Plavčíkom bolo dokonca tiež trochu zle," povedal vedúci environmentálneho oddelenia mesta Biarritz Jean-Philippe Oustalet pre denník Le Figaro.

Letovisko Biarritz v pondelok večer prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámilo, že mikroriasy už pobrežie neohrozujú a pláže sú opäť otvorené. Regionálne stredisko francúzskeho ministerstva zdravotníctva, ktoré mikroriasy analyzovalo, však situáciu pravidelne monitoruje a miestne úrady nevylučujú ďalšie obmedzenia.

Šéf zdravotníckej sekcie mimovládnej organizácie Surfrider Foundation Marc povedal, že toxické mikroriasy sa pravdepodobne uvoľnili v dôsledku vlnobitia.

„Cytotoxín, ktorý obsahujú, sa môže prenášať aj vzduchom v príboji," vysvetlil Valmassoni. Za častejší výskyt týchto rias, bežne sa vyskytujúcich v teplejších tropických vodách, môžu podľa neho zmeny klímy.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pláž

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.