Hyenizmus po povodniach v Nemecku: Po spustošených obciach chodia zlodeji

Po spustošených obciach chodia zlodeji, ktorí kradnú najmä kovy.
Zdroj: TV Markíza

Jediným riešením situácie je podľa polície zintenzívnenie hliadok v postihnutých obciach.

Nemci, ktorí ešte stále upratujú spúšť po katastrofálnych povodniach, majú problém. Po spustošených obciach chodia zlodeji, ktorí kradnú najmä kovy. Polícia zatkla už takmer 30 ľudí.

Muž, ktorému pred troma týždňami záplavová vlna takmer zmietla dom, je nahnevaný a znechutený. Zatiaľ čo z interiéru vynášal naplavenú špinu, z predzáhradky mu mizli veci, ktoré sa tam sušili.

„Kradli všetko, čo videli. Zakričal som na nich: ‚Prestaňte! Zavolám políciu.' A oni začali vyjednávať, nech to nerobím. Aj tak som policajtov zavolal. Nechápem prečo by tu niekto mal kradnúť," hovorí majiteľ domu Hans-Karl de Myn.

Tento prípad zďaleka nie je ojedinelý. Len v Severnom Porýní Vestfálsku zaznamenali sto podobných krádeží. Ľuďom, ktorí prišli takmer o všetko, mizne aj to posledné, čo im zostalo. Bicykle, kovové konštrukcie, náradie a dokonca aj nefunkčné spotrebiče.

„Mali sme tu situácie, keď si ľudia jednoducho nemohli zavrieť pivnice, lebo dvere alebo zámky im voda zničila. A tak niekto vošiel dnu a von vychádzal s taškou plnou elektroniky. Toto si nikto z týchto ľudí nezaslúži. Sami sa ešte stále brodia v blate a ani nevedia, čo s nimi bude," uviedol policajný hovorca Marcel Dilling.

Policajti ukazujú, čo všetko z ukradnutých vecí sa im už podarilo vypátrať. Ich pôvodných majiteľov sa snažia nájsť cez Facebook. Dvadsiatich piatich zlodejov doteraz zatkli.

„Nemyslíme si, že sú to vyslovene priekupníci s kovmi. Domnievame sa, že páchateľmi sú zlodeji, ktorí chcú ten materiál len predať a tak si zarobiť," dodal hovorca polície Bernd Mauel.

Jediným riešením situácie je podľa polície zintenzívnenie hliadok v postihnutých obciach. Mnohé domy, ktoré sú neobývateľné, nie sú dostatočne zabezpečené a ulice navyše stále lemujú obrovské množstvá vecí.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DÜSSELDORF/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti