Ďalšia povodňová katastrofa: Turecko hlási desiatky obetí a bude horšie. Valí sa k nim silná cyklóna

Záplavy v Turecku
Záplavy v Turecku Zdroj: TASR/AP

Voda demoluje domy aj mosty.

Tureckí záchranári našli v noci na piatok telá ďalších desiatich obetí povodní a zosuvov pôdy, ktoré postihli severnú časť krajiny, informovala agentúra AP. Počet obetí sa tým zvýšil na 27 a najmenej jedna osoba je naďalej nezvestná.

Povodne zasiahli čiernomorské pobrežné provincie Bartin, Kastamonu, Sinop a Samsun v stredu v skorých ranných hodinách. Záplavy spôsobené prudkým dažďom zdemolovali niekoľko domov a mosty a zmietli niekoľko áut. Stovky ľudí pomocou vrtuľníkov zachránili a previezli do bezpečia. Evakuovali viac ako 1 400 ľudí.

Before/After floods on Turkey!

Uverejnil používateľ Severe Weather Europe Štvrtok 12. augusta 2021

Turecký úrad pre mimoriadne situácie (AFAD) uviedol, že záchranári našli v najzasiahnutejšej provincii Kastamonu ďalších desať tiel. V provincii Bartin bola údajne nezvestná 80-ročná žena.

Turecký čiernomorský región je často sužovaný prívalovými dažďami a povodňami. Podľa expertov niet prakticky pochýb o tom, že zmena klímy spôsobená spaľovaním uhlia, ropy a zemného plynu spôsobuje extrémnejšie javy, akými sú vlny horúčav, suchá, požiare, záplavy a búrky.

Očakáva sa, že k takýmto udalostiam bude na planéte v dôsledku globálneho otepľovania dochádzať čoraz častejšie. Podobnú povodňovú katastrofu nedávno zažilo Nemecko, Belgicko aj Holandsko.

Zdroj: Windy.com

ANKARA/Tvnoviny/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Turecko

Dôležité udalosti