Korčok: Rokujeme o zapojení Slovenska do evakuácie ľudí v Afganistane

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Zdroj: TASR

Dodal, že Slovensko apeluje na aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu.

Slovensko intenzívne rokuje s partnermi o tom, ako sa zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky hnutia Taliban, ktoré preberá moc v Afganistane. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

„V ostatných dňoch a hodinách intenzívne rokujeme s partnermi o tom, ako sa aj Slovensko zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky Talibanu, ktorý preberá moc v Afganistane. Verím, že už v najbližších hodinách budeme môcť identifikovať, aké kapacity vieme poskytnúť," napísal Korčok.

Aktuálne informácie o postupe hnutia Taliban až do hlavného mesta Afganistanu Kábulu sú podľa šéfa slovenskej diplomacie veľmi zlou správou pre mier, stabilitu aj bezpečnosť Afganistanu i celého regiónu. Je to podľa neho tiež zlá správa pre naše takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane. Dodal, že Slovensko apeluje na aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu.

Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Kábul. Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch". Afganskí predstavitelia naznačili, že prebiehajú rokovania s cieľom vyhnúť sa krviprelievaniu a odovzdať moc „prechodnej vláde".

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliban

Dôležité udalosti