NATO apeluje na nájdenie politického riešenia konfliktu v Afganistane

Vlajky Talibanu vejú na námestí afganskej provinčnej metropoly Ghazní.
Zdroj: TASR/AP Photo/Gulabuddin Amiri

Tvrdí, že je naliehavejšou záležitosťou než kedykoľvek v minulosti.

Severoatlantická aliancia v nedeľu vyhlásila, že nájdenie politického riešenia konfliktu v Afganistane je naliehavejšou záležitosťou než kedykoľvek v minulosti. Militantné hnutie Taliban totiž aktuálne obkľúčilo aj hlavné mesto Kábul po tom, čo obsadilo takmer celú krajinu. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„Podporujeme afganské sily v snahe nájsť politické riešenie tohto konfliktu, ktoré je teraz naliehavejšie než kedykoľvek predtým," povedal pre AFP nemenovaný predstaviteľ NATO.

Aliancia vo vyhlásení uviedla, že „pomáha udržiavať prevádzku na kábulskom letisku, aby Afganistan zostal v spojení so svetom". NATO si i naďalej zachová diplomatickú prítomnosť v afganskej metropole.

„Bezpečnosť našich zamestnancov je prvoradá, a prispôsobujeme sa podľa toho, ako je to nevyhnutné," píše sa vo vyhlásení. Presný počet svojich pracovníkov, ktorí sa ešte nachádzajú v krajine, NATO neposkytlo. Aktuálny vývoj „neustále prehodnocujú".

Islamistické hnutie Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch". Afganskí predstavitelia naznačili, že prebiehajú rokovania s cieľom vyhnúť sa krviprelievaniu a odovzdať moc „prechodnej vláde".

EK: Situácia v Afganistane a v Bielorusku potvrdzujú potrebu dohody o migrácii

Podpredseda Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas v nedeľu vyhlásil, že kríza v Afganistane a aj kroky Bieloruska potvrdzujú, že EÚ urýchlene potrebuje úplnú reorganizáciu pravidiel v oblasti migrácie a azylu. Informovali agentúry DPA a Reuters.

Schinas má v rámci EK na starosti aj záležitosti migrácie. Členské krajiny však v tejto otázke už roky nedokážu nájsť zhodu, píše DPA.

„Jedným z problémov je napríklad to, že krajiny, ktoré sú fenoménom migrácie ovplyvnené v menšej miere, sú presvedčené, že riešenie migračných tokov je problémom tých druhých krajín," povedal Schinas v rozhovore pre taliansky denník La Stampa. Táto otázka sa však podľa neho týka všetkých členských krajín.

Kríza v Afganistane a manévre autokratov ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko podľa Schinasa potvrdili, že tlak na hranice EÚ sa týka všetkých.

Hranice EÚ sú podľa jeho slov otvorené pre všetkých, ktorí utekajú pred násilím a prenasledovaní. „Prijímame len tých, ktorí naozaj majú dôvod na ochranu. Tí, ktorí hranice prekročia nezákonne, budú poslaní naspäť," uviedol Schinas na otázku, či v spojitosti s Afganistanom hrozí nová migračná kríza.

Mnohé členské krajiny EÚ majú obavy, že vývoj v Afganistane môže spustiť migračnú krízu, akú Európa zažila v rokoch 2015-16, keď príchod viac ako milióna ľudí z Blízkeho východu zaťažil bezpečnostné systémy a systémy sociálneho zabezpečenia členských krajín EÚ, píše Reuters s odvolaním sa na server euronews.com.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliban

Dôležité udalosti