Navaľného hovorkyňu odsúdili na 18 mesiacov obmedzenia slobody

Kira Jarmyšová, hovorkyňa väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.
Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Podľa kritikov Kremľa Moskva pred septembrovými parlamentnými voľbami takto zvyšuje tlak na opozíciu v krajine.

Ruský súd v pondelok odsúdil Kiru Jarmyšovú, hovorkyňu väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného, na 18 mesiacov obmedzenia slobody pre porušenie bezpečnostných pravidiel v súvislosti s ochorením COVID-19, informovali agentúra AFP a portál Meduza.io.

V súvislosti s rozsudkom o obmedzení slobody nesmie Jarmyšová bez vedomia úradov zmeniť miesto bydliska, zúčastniť sa na hromadných podujatiach či opustiť Moskvu alebo Moskovskú oblasť. Okrem toho sa musí raz do mesiaca hlásiť na polícii. Jarmyšová je pritom už od februára tohto roka v domácom väzení.

Podľa kritikov Kremľa Moskva pred septembrovými parlamentnými voľbami takto zvyšuje tlak na opozíciu v krajine, uvádza AFP. Za porušenie bezpečnostných pravidiel v súvislosti s covidom boli už odsúdení aj iní spolupracovníci Navaľného, ako Ľubov Soboľová, Nikolaj Ľaskin či brat Alexeja Navaľného Oleg.

Vyšetrovanie tzv. "sanitárnej kauzy" začali ruské úrady v januári tohto roku. Podľa vyšetrovania aktéri tejto kauzy vyzývali ľudí, aby sa zúčastnili na akcii na podporu Alexeja Navaľného, ktorá sa konala 23. januára v Moskve, a takýmto spôsobom podnecovali ľudí, aby porušovali bezpečnostné pravidlá v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Samotný Navaľnyj si odpykáva 2,5-ročný trest odňatia slobody za porušenie podmienok podmienečného trestu v kauze údajnej sprenevery prostriedkov kozmetickej firmy Yves Rocher.

MOSKVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alexej Navaľný

Dôležité udalosti