Turecko stavia proti utečencom z Afganistanu múr. Nebudú chýbať ani ostnaté drôty a zákopy

Turecko stavia proti utečencom z Afganistanu múr
Turecko stavia proti utečencom z Afganistanu múr Zdroj: Profimedia

Mnohí obyvatelia Afganistanu sa snažia rýchlo dostať z vlasti.

Turecko začalo na hraniciach s Iránom stavať betónový múr, ktorý má zabrániť prílevu utečencov z Afganistanu po tom, čo tam moc prebralo militantné hnutie Taliban. Informovala o tom v utorok agentúra AFP na svojom účte na Twitteri.

Momentálne Turecko buduje päťkilometrový úsek tejto pohraničnej bariéry, avšak celkovo plánuje postaviť až 295 kilometrov dlhý múr. Jeho súčasťou majú byť i ostnaté drôty a zákopy.

Turecký minister obrany Hulusi Akar pre denník Hürriyet uviedol, že bariéra je už z veľkej časti hotová. „Vykopaných bolo takmer 150 kilometrov. Posilnili sme i základne na hraniciach," priblížil Akar. „Zintenzívňujeme práce, naše hranice budú nepriechodné," zdôraznil turecký politik.

Zdroj: Profimedia

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúcu ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Náhla zmena situácie vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia dostať z vlasti.

Turecko podobne ako iné krajiny vyslalo do Afganistanu letecký špeciál, ktorý v pondelok do Ankary dopravil 324 tureckých občanov pracujúcich v Kábule. Minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v tejto súvislosti dodal, že Ankara je, čo sa týka evakuácie svojich občanov, v kontakte s veľvyslanectvom v afganskej metropole. O možnosti evakuácie už upovedomili zhruba 1500 Turkov.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Múr

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.