Zahraničné

Urobili inšpekciu ruského humanitárneho konvoja. Čo tam našli?

Ruský konvoj (ilustračná foto)
Ruský konvoj (ilustračná foto) Zdroj: TASR

Niektorí tvrdia, že autá nie sú úplne naplnené. Vozidlá sa nachádzajú na parkovacej ploche neďaleko ruského mesta Kamensk-Šachtinskij v Rostovskej oblasti.

Ruský humanitárny konvoj určený pre obyvateľov východnej Ukrajiny sprístupnila armáda na inšpekciu členom ruských a medzinárodných spravodajských médií.

Zástupcovia tlače si mohli náhodne vybrať ktorékoľvek z takmer 300 nabielo natretých nákladných vozidiel, naložených humanitárnou pomocou určenou pre východoukrajinské republiky, kde prebiehajú boje medzi separatistami a vládnymi silami.

Vozidlá sa nachádzajú na parkovacej ploche neďaleko ruského mesta Kamensk-Šachtinskij v Rostovskej oblasti.

Členovia spravodajských médií vrátane tlačových agentúr Reuters, Bloomberg, AP, AFP či stanice BBC si vybrali na obhliadku 20 rozličných vozidiel, ktorých náklad tvorili vrecia s obilím, prepravky s detskou výživou, pitnou vodou a prenosnými naftovými generátormi.


Ruský konvoj je už vyše týždňa predmetom intenzívnych diskusií. Západné štáty, ktoré odmietajú dôverovať zámerom Moskvy, tvrdia, že zásielka "bude neoprávnená a ilegálna", pokiaľ ju neschváli samotná vláda v Kyjeve.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa minulý týždeň vyslovil, že Rusko by nemalo zasahovať do ukrajinskej krízy pod zámienkou poskytnutia humanitárnej pomoci či "mierotvorných" krokov.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen uviedol, že ruský konvoj by mohol byť s veľkou pravdepodobnosťou "vojenským vpádom" na Ukrajinu. Moskva tieto obvinenia odmietla a označila ich za absurdné.


KAMENSK-ŠACHTINSKIJ/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.