Cena za vojnu v Afganistane: Desiatky tisíc obetí, milióny utečencov a 100-násobok rozpočtu Slovenska

Vojenský vrtuľník evakuuje zamestnancov americkej ambasýdy v Kábule.
Zdroj: Profimedia.sk

Keďže americké vlády misiu financovali z veľkej časti z požičaných peňazí, splácanie dlhu leží aj na pleciach ďalších generácií Američanov.

Takmer dvadsať rokov po prvom bombardovaní, je končiaca sa americká vojenská misia v Afganistane najdlhšou vojnou, na ktorej sa USA podieľali. Konflikt si vyžiadal desiatky tisíc ľudských životov a obrovské finančné náklady. Bližšie sa na čísla pozrela agentúra AP.

Desiatky tisíc obetí a milióny utečencov

- Vojna v Afganistane si podľa oficiálnych údajov vyžiadala 71 344 životov civilistov ( 47 245 v Afganistane a 24 099 v Pakistane) , reálne číslo však bude zrejme oveľa vyššie. Približne 6,7 milióna Afgancov bolo nútených opustiť svoje domovy, z toho 2,7 milióna z nich ušlo do zahraničia.

- Najväčšie straty spomedzi účastníkov konfliktu zaznamenali afganské bezpečnostné zložky 66 000. Taliban a s ním spriaznené islamistické skupiny prišli v bojoch o 51 000 bojovníkov. V porovnaní s týmito číslami boli straty na životoch koalície vedenej USA pomerne nízke: 2 448 príslušníkov americkej armády, 3 816 kontraktorov (žoldnierov, 1144 vojakov ostatných krajín NATO).

- Počas vojny svoju smrť v Afganistane našlo aj 444 humanitárnych pracovníkov a 72 žurnalistov.

- Vojenská prítomnosť koaličných síl vedených USA dosiahla vrchol v rokoch 2011 až 2012, keď bolo v Afganistane nasadených celkovo 130 000 vojakov (90-tisíc amerických vojakov a 40-tisíc príslušníkov armád iných krajín NATO). V týchto rokoch zároveň koalícia zaznamenala najväčšie straty na životoch.

- Afganské ozbrojené zložky disponovali v roku 2021 silou vyše 300-tisíc vojakov a 50-tisíc policajtov, militantov z Talibanu, ktorých bol podľa odhadov 80-tisíc, tak prevýšili takmer štvornásobne. Ako sa však rýchlo po odchode hlavnej časti koaličných síl ukázalo, afganská armáda fungovala iba na papieri a mnohí z vojakov rýchlo dezertovali, alebo prebehli na stranu „nepriateľa".

Výdavky na vojnu budú splácať ďalšie generácie

Podľa štatistík projektu Cost of War, výskumného ústavu Brownovej univerzity, minuli Spojené štáty za svoju 20-ročnú prítomnosť v Afganistane celkovo 2,261 biliónov dolárov (1, 93 bilióna eur). Vyše 90 miliárd išlo priamo na vyzbrojenie a výcvik afganských bezpečnostných síl.

Z rozpočtu ministerstva obrany vyčlenili 933 miliárd dolárov, ďalších 443 miliárd pochádza z navýšenia výdavkov na obranu, 530 miliárd v podobe pôžičiek, na starostlivosť o veteránov išlo 296 miliárd dolárov a z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí čerpali 59 miliárd dolárov.

Keďže americké vlády misiu financovali z veľkej časti z požičaných peňazí, splácanie dlhu leží aj na pleciach ďalších generácií Američanov.

Afganistan je najchudobnejšou krajinou Ázie

- Napriek nemalým investíciám do infraštruktúry a vzdelania zostáva Afganistan jednou z najchudobnejších krajín sveta. V rebríčku Human Development Index (Index ľudského rozvoja) mu spomedzi 189 patrí 169 priečka. V Afganistane žije pod hranicou chudoby približne 57 percent obyvateľstva, pritom ešte v roku 2007 to bolo „iba" 34 percent.

- Hrubý domáci produkt krajiny v prepočte na obyvateľa je iba 2 200 dolárov - ide o najnižšie číslo v Ázii, horšie sú na tom už iba niektoré krajiny Afriky. 

- Afganistan patrí medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta - je dlhodobý líder nepopulárneho rebríčka krajín, ktoré sú najviac zasiahnuté terorizmom.

- Čo sa od príchodu koaličných vojsk pod vedením USA zlepšilo, je stredná dĺžka dožitia - Afganci sa v priemere dožívajú 64 rokov, čo je oproti roku 2001 nárast o 9 rokov.

KÁBUL/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti