Zahraničné

EXPEDÍCIA NA STRECHU EURÓPY: Krížom krážom Ruskom od hraníc po Volgograd

m-volno pri volge.JPG

Prečítajte si denník expedičného tímu mladých Slovákov, ktorí sa rozhodli zažiť dobrodružstvo východnej Európy na vlastnej koži.

Piati Slováci sa vybrali na "Expedíciu na streche Európy". Prípravy na netradičnú dovolenku im zabrali viac ako štyri mesiace. Na svojej ceste sa chystajú prejsť Rusko, Kaukaz, Gruzínsko a Arménsko a my sme vám sľúbili, že vám ich cestovateľské zážitky sprostredkujeme, takpovediac z prvej ruky.

Tu je prvá ochutnávka z ich cestovateľkého denníka

Po prechode z Bieloruska do Ruska sa scenéria nijak dramaticky nemení. Sú tu rovné pláne, stepy a nespočetné množstvo odbočiek k roztrúseným dedinkám, tzv. selám s farebnými drevenicami. Dominantami dedín a mestečiek nie sú kostolné veže ako u nás, ale obrovské sýpky vo výške 12 poschodových činžiakov. A takto sa scenéria obmieňa-neobmieňa niekoľko sto kilometrov. Jediné, čo preruší stereotyp sú rôzne prícestné pamätníky, miestami bizardné monumenty ako traktor, stíhačky či pamätníky na pamiatku socializmu. 

Podobne ako nemeniace sa rovné pláne, sú nemenné aj výrazy tvárí miestnych Rusov.

Zdroj: Expedičný tím

Naše interakcia s miestnymi (okrem policajtov, colníkov a predavačov) zatiaľ nie je veľmi veľká, avšak niekoľko charakteristických rysov sme si už stihli odsledovať. Dumáme, nakoľko prírodné prostredie formuje charakter ľudí, pretože podobne ako nemeniace sa rovné pláne, sú nemenné aj výrazy tvárí miestnych Rusov. Napríklad na otázky dostávame zväčša stručné, neverbálne odpovede - teda pokrútenie alebo pokývanie hlavy bez akéhokoľvek mrknutia oka. Skrátka žiadne zbytočné slová. Aspoň hneď vieme, na čom sme.

Rovnako ako stepy býva nekonečné aj čakanie na naše objednané kávy a jedla. A keď aj príde, často je to niečo, čo sme si ani neobjednali.Suma sumárum, naše prvé dni v Rusku boli ako jeden.

Prvé nakopnutie a obrátky dostáva cesta na prvej dlhšej zastávke vo Volgograde. Očarení gigantickou sochou "Matka vlasť volá" a ďalšími vojnovými pamätníkmi v jej okolí, sme si podvečer šli hľadať miesto na prenocovanie na východ od mesta priamo pri masívnej Volge.

Po niekoľkých kilometroch priemyselnej zóny plnej fabrík, rafinérií či menších továrni a elektrárne, nachádzame miesto s výborným výhľadom pod stromami a priamo na pláži pri Volge. Tu ostaneme aspoň dve noci, aby sme si od sedenia v autách aspoň nachvíľku oddýchli.

Úspech expedície spočíva v kvalitnom výbere jej účastníkov

Čas strávený v autách po viac ako 3 000 kilometroch nás núti prispôsobovať svoje životy a životné tempo kolektívu. Práve to nám pomohlo uvedomiť si jednu základnú vec: úspech expedície spočíva najmä v kvalitnom výbere účastníkov, najmä tej mužskej časti. Okrem rozšírených znalostí týkajúcich sa automechaniky sú efektivita, multifunkčnosť a improvizácia bezvýhradnými kritériami.

Nadobúdame podozrenie, že naše "kaktusy" si svoje autá kazia zámerne, len aby mali čo pre radosť opravovať.

Zatiaľ, čo si ženské osadenstvo - takzvané expedičné kvetinky - pod pojmom "relax" predstavujú pitie piva, vysedávanie na pláži a sledovanie mužskej posádky v akcii, pre našich chlapov - takzvané expedičné kaktusy - znamená relax očividne niečo úplne iné. My - kvetinky však už po niekoľkých dňoch strávených hľadaním súčiastok do pokazeného auta nadobúdame podozrenie, že naše "kaktusy" si svoje autá kazia zámerne, len aby mali čo pre radosť opravovať.


Okrem relaxácie pod autami sa ale multifunkčnosť našich kaktusov prejavuje aj v iných činnostiach. Fungujú aj ako profesionálna poľná kuchyňa, cestovateľská študovňa či IT špecialisti so zameraním na offroadom sa kaziace notebooky. Novým prekvapivým zistením pre nás bola aj ich funkcia á lá automatická práčka. Naši expediční muži sa jednoducho s ničím zbytočne nezdržiavajú a rýchlo vyriešia akýkoľvek problém. Pre inšpiráciu si pozrite nasledujúce video a objavte aj vy v sebe efektívnu pračku.


Zatiaľ, čo náš kaktus perie, my pozeráme mapu a hľadáme kadiaľ ďalej. Pre nás - kvetinky, je smer jasný - Azovské more. A mužská časť nám, hádam, spraví po vôli.

Informácie o ďalšom priebehu expedície a žitia v aute a o tipoch čo vidieť, zjesť a zažiť na východe Európy vám prinesieme už o pár dní.

VOLGOGRAD/Expedičný tím

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti