Taliansky generál: Ústup z Afganistanu mal byť až v zime, základňu Bagrám sme opustili ako zlodeji

Taliansky generál vo výslužbe Giorgio Battisti, ktorý v roku 2001 velil počiatočnému kontingentu Talianska na západe Afganistanu
Zdroj: TASR/AP/Gregorio Borgia

Z Kábulu sa stále snažia dostať tisíce ľudí.

Ústup NATO z Afganistanu mal byť naplánovaný na zimu, po skončení takzvanej "bojovej sezóny" hnutia Taliban, uviedol v piatkovom rozhovore pre televíznu stanicu Sky TG24 taliansky generál vo výslužbe Giorgio Battisti, ktorý v roku 2001 velil počiatočnému kontingentu Talianska na západe Afganistanu.

Battisti povedal, že americká letecká základňa Bagrám mala byť počas odsunu síl z krajiny ponechaná v prevádzke, aby pomohla s evakuáciou civilistov. „Namiesto toho odišli uprostred 'bojovej sezóny' (ktorá trvá od jari do jesene) a túto obrovskú základňu Bagrám opustili v noci ako zlodeji,“ povedal generál.

Navrhol, že základňa Bagrám sa nachádza približne 40 kilometrov od metropoly Kábul a mohla by tak slúžiť ako ƒ„druhý únikový ventil“ pre tisíce občanov, ktorí sa teraz pokúšajú dostať na jedno prevádzkyschopné letisko v Kábule, alebo pre tých, ktorí sa nedokážu dostať ďalej cez kontrolné stanovištia Talibanu.

Bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Z Kábulu sa stále snažia dostať tisíce ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NATO

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj varoval Bielorusov pred snahou Ruska zatiahnuť ich do vojny ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príhovor k občanom Bieloruska, ktorých vyzval na solidaritu s Ukrajinou a zároveň varoval pred snahou Moskvy zatiahnuť ich do vojny.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.

  • Kanada vyslala do Baltského mora a severného Atlantiku dve vojenské lode, ktoré sa pripoja k dvojici fregát, ktoré už v danej oblasti pôsobia s cieľom posilniť východné krídlo NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.