Zahraničné vojská musia do konca augusta opustiť Afganistan! Taliban inak vyvodí následky

Zahraničné vojská musia do konca augusta opustiť Afganistan. Taliban inak vyvodí následky
Zdroj: TV Markíza

Budú to považovať za bezdôvodnú okupáciu krajiny.

Militantné hnutie Taliban sa chce držať zmluvy. V nej je napísané, že cudzie vojská opustia Afganistan do 31. augusta. O predĺžení termínu nechce ani počuť.

Spojenecké vojská však zrejme svoj odchod do tohto termínu nestíhajú. Už v utorok bude virtuálny summit G7 venovaný práve Afganistanu, na ktorom chcel britský premiér Boris Johnson požiadať Joea Bidena, aby americké vojská ostali pomáhať pri evakuáciách z Afganistanu aj po tomto termíne.

„Nemôžeme si robiť ilúzie, že nám už v budúcnosti nič nehrozí. Naši vojaci budú každý deň pripravení čeliť nepriateľovi,“ uviedol prezident USA Joe Biden.

Jeden z ďalších hovorcov Talibanu zároveň potvrdil, že nikoho z krajiny nevyháňajú. Kto chce odísť, môže tak urobiť dobrovoľne. Letisko v Kábule v týchto dňoch patrí v regióne medzi najviac vyťažené. V noci aj cez deň tam vládne chaos, je tam vidieť vojenské aj civilné stroje z rôznych kútov sveta.

Taliban medzitým obkľúčil provinciu Pandžšír, ktorú zatiaľ ako jedinú neovláda a chce vyjednávať. Kým militantné hnutie sa snaží presvedčiť svet, že nebude v krajine vládnuť krutou rukou, mocnosti sa k hnutiu stavajú zdržanlivo. Novú vládu zatiaľ nechce uznať ani Rusko, ktoré s Talibanom rokovalo medzi prvými krajinami.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.


AFGANISTAN/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Taliban

Dôležité udalosti