Kalifornskí hasiči bojujú s desiatkou veľkých lesných požiarov

Dym horí počas lesného požiaru Dixie Fire v kalifornskom Janesville.
Zdroj: TASR/AP Photo/Ethan Swope)

Oheň zničil stovky domov a donútil tisíce ľudí ujsť do bezpečia.

Vyše 13.500 hasičov bojovalo v pondelok s približne desiatimi veľkými lesnými požiarmi v americkom štáte Kalifornia, ktoré zničili stovky domov a donútili tisíce ľudí ujsť do bezpečia. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Po zhodnotení rozsiahlych škôd požiadal guvernér Gavin Newsom prezidenta o vyhlásenie stavu katastrofy pre osem okresov, oznámil riaditeľ kalifornského úradu pre pohotovostné služby Mark Ghilarducci na brífingu neďaleko mesta Sacramento. Ak bude žiadosť schválená, vyhlásenie stavu katastrofy umožní poskytnutie širokej škály pomoci - od ubytovania a potravín až po financie pre nezamestnaných. Príkaz na evakuáciu platí pre takmer 43.000 Kalifornčanov a v dočasných útočiskách je vyše 500 domácností.

Nové starosti vyvoláva prudký požiar juhozápadne od slávneho horského jazera Tahoe, ktoré sa nachádza na oboch stranách hranice štátov Kalifornia a Nevada a obklopujú ho štíty pohoria Sierra Nevada aj miestne komunity. Tento požiar je pod kontrolou len na deväť percent a jeho zvládnutie je pre hasičov prioritou číslo jeden.


SACRAMENTO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.