Otrasné podmienky na letisku v Kábule: Fľaša vody za 40, tanier ryže za 100 dolárov

Letisko v Kábule strážia vojaci
Letisko v Kábule strážia vojaci Zdroj: Reuters

Tisícky ľudí, vrátane žien a detí, stále čakajú na evakuáciu.

Situácia v Kábule je dramatická. Tisícky ľudí stále čakajú na evakuáciu z letiska a musia znášať drsné podmienky. V horúčavách nad 30 stupňov sa tlačia od únavy na zemi a nemajú dostatok vody ani jedla. Ceny na letisku sú nehorázne predražené. Keďže si to väčšina z nich nemôže dovoliť, sú dehydratovaní a vyčerpaní.

„Ľudia sa tlačia, vládne tu chaos. Ženy a deti sú v žalostnom stave," prezradil pre agentúru Reuters jeden z Afgancov žijúcich v Kábule. Pre nedostatok vody a jedla predávajúci zvýšili ceny na neúnosnú mieru.


„Na letisku v Kábule stojí teraz jedna fľaša vody 40 amerických dolárov a za tanier ryže zaplatíte 100 dolárov. To je pre bežných ľudí absolútne nedostupné," dodal. V prepočte to je 34 eur za vodu a za ryžu 85 eur (ako jedna večera v drahej bratislavskej reštaurácii pre dvoch).

Ľudia sa boja, chaos je prerušovaný sporadickým násilím. Zahraničné jednotky a afganská ochranka musia vyháňať davy, ktoré sa snažia natlačiť do lietadiel.

USA má v pláne ukončiť evakuáciu do 31. augusta

Americký prezident Joe Biden v utorkovom prejave v Bielom dome vyhlásil, že Spojené štáty sú na ceste k tomu, aby stiahli všetkých svojich vojakov z Afganistanu a ukončili evakuácie ľudí z Kábulu do 31. augusta. Každým dňom totiž podľa neho rastie reálne riziko, že sa príslušníci armády USA v Kábule stanú terčom útokov zo strany tzv. Islamského štátu a ďalších teroristických skupín.

Zdôraznil však, že to, či sa podarí zavŕšiť odsun do konca augusta, bude závisieť od spolupráce zo strany Talibanu, ktorý podľa neho musí umožniť prístup ľudí na kábulské letisko a nijako nenarušovať priebeh evakuačných operácií.

Americký prezident vo svojom vystúpení uviedol, že od 14. augusta pomohli Spojené štáty z Afganistanu evakuovať už viac než 70 700 ľudí.

KÁBUL/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.