Zázračná záchrana na mori: Vyčerpaného plavca našli po 12 hodinách aj vďaka delfínom

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/morrison

Plavec za svoj život vďačí najmä kormidelníkovi Finbarrovi O'Connellovi, ktorého výborné znalosti miestnych prúdov výrazne prispeli k úspešnej záchrane.

Írska pobrežná stráž zachránila plavca, ktorý na mori unášaný prúdom strávil 12 hodín. Nemenovaný muž mal obrovské šťastie, keď ho podchladeného iba v plavkách objavili asi 4,5 km od pláže Castlegregory na južnom cípe Írska. K jeho záchrane na poslednú chvíľu prispel aj húf delfínov, ktorý ho obklopil.

Muž, tridsiatnik, ktorý žije v meste Derry, neskôr priznal, že precenil svoje schopnosti a nebol pripravený na náročné podmienky. V pláne mal zdolať 7 kilometrov dlhú trasu na malý skalnatý ostrov Mucklaghmore Rock. Podľa posádky lode, ktorá ho zachránila je obdivuhodné, že dokázal prežiť tak dlho bez neoprénu, píše portál The Sun.

Pátranie sa začalo pred polnocou, keď na pláži objavili oblečenie nezvestného muža. Zapojilo sa doňho niekoľko záchranných člnov no po niekoľkých hodinách neúspešného hľadania akciu odvolali. Opäť sa pokračovalo až po rozvidnení o 6.00 hod ráno, keď sa k pátraniu pripojili aj vrtuľníky.

Plavec za svoj život vďačí najmä kormidelníkovi Finbarrovi O'Connellovi, ktorého výborné znalosti miestnych prúdov výrazne prispeli k úspešnej záchrane. Oblasť, kde by sa mal plavec nachádzať našli vďaka jeho výpočtom, no k určeniu presného miesta prispeli nečakaní pomocníci - delfíny. Práve vďaka húfu týchto morských cicavcov objavili aj vyčerpaného a dehydratovaného muža, ktorému už nezostávalo veľa síl.

Keď ho následne dopravili do nemocnice, stále bol pri vedomí. „Mal veľmi veľké šťastie, o tom niet pochýb. Ešte tak pol hodinu, a bolo by po ňom. Nechápeme, ako sa mu podarilo prežiť iba v plavkách, bez neoprénu. Keď sme ho našli, jeho telesná teplota poriadne nízka. Lekári ním boli fascinovaní," uviedol O'Connell.

Zaujala ho aj prítomnosť delfínov, ktoré muža obkľúčili, no nepribližovali sa k nemu. „Bolo tam veľa delfínov,  možno mu chceli pomôcť, ťažko povedať," dodal kormidelník.

Záchranári, ktorí plavca objavili, si ho najskôr pomýlili s tuleňom. Že ide o človeka, im došlo, až keď na nich začal mávať. „Bolo to skvelé, bol to pre nás skvelý moment. Často sa stáva, že to nedopadne dobre, takže nás veľmi teší, že sa to tentoraz podarilo," hovorí O'Connell a varuje ľudí, aby si podobné plavecké výlety veľmi dobre rozmysleli.

„Veľa ľudí ide tento rok plávať prvýkrát bez poriadneho tréningu. Snažte sa plávať v oblastiach, kde hliadkujú naše člny alebo také, ktoré sú bezpečné a sú tam inštalované záchranné bóje. Dbajte na to, aby bol na miestach kde plávate bezproblémový prístup do mora," radí skúsený morský vlk O'Connell.

DUBLIN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Írsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.