Zahraničné

Zákaz vychádzania vo Fergusone nepomohol, jeden postrelený je v kritickom stave

Demonštrant hádže  na policajtov zápalnú fľašu počas rasovo motivovaného protestu v americkom meste Ferguson.
Demonštrant hádže na policajtov zápalnú fľašu počas rasovo motivovaného protestu v americkom meste Ferguson. Zdroj: TASR

Protesty vyvolala smrť 18-ročného černocha Michaela Browna, ktorého zastrelil policajt pre krádež škatuľky cigár.

Jeden človek dnes skoro ráno utrpel kritické strelné poranenie a sedem osôb bolo zatknutých, keď sa polícia na predmestí St. Louis v americkom štáte Missouri dostala do potýčok s protestujúcimi po zavedení zákazu vychádzania. Zákaz vyhlásil guvernér štátu Jay Nixon po niekoľkých dňoch nepokojov na predmestí Ferguson, ktoré vyvolalo zastrelenie černošského tínedžera belošským policajtom. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Davy demonštrantov zostali v uliciach Fergusonu aj po tom, čo zákaz vychádzania vstúpil o polnoci miestneho času (07.00 h SELČ) do platnosti. Policajti použili amplióny, aby varovali protestujúcich a okamžite sa rozišli. Policajti vybavení plynovými maskami a dlhými ochrannými štítmi stáli medzi obrnenými vozidlami alebo na ich vrchu.

Zdroj: TASR

Podľa veliteľa polície Rona Johnsona sa človek, postrelený v reštaurácii, nachádza v kritickom stave. Polícia nedokáže identifikovať ranenú obeť, ktorú však podľa slov veliteľa nepostrelili policajti a údajný páchateľ je stále na úteku.

Sedem osôb zatkli za to, že sa nerozišli domov, keď začal platiť zákaz vychádzania.
Johnson dodal, že polícia musela použiť dymovnice a neskôr aj slzotvorný plyn, keď sa pokúšala dostať k obeti streľby v reštaurácii - nepoužila ich tam teda "v súvislosti so zákazom vychádzania". Obeť streľby odniesli do nemocnice okolostojaci ľudia ešte skôr, ako sa k nej mohla dostať polícia.

Veliteľ Johnson tiež uviedol, že niekto strieľal na okoloidúce policajné auto, ale nebol zadržaný. "Som sklamaný správaním z dnešnej noci. Davy z predchádzajúcich dvoch nocí tvorili poslušní občania, ale dnes tieto davy protestovali," vyhlásil Johnson.

Zdroj: TASR

Polícia použila v noci dymovnice a slzotvorný plyn proti davom, ktoré sa potom zväčša rozpŕchli, pričom niektorí ľudia skandovali "Žiadna spravodlivosť, žiadny zákaz vychádzania, žiadny pokoj". Nálada bola veľmi napätá.

"Zákaz vychádzania situáciu len zhorší," povedal 24-ročný protestujúci a dodal, že polícia ich nemôže pozatýkať všetkých.

Guvernér Nixon vyhlásil núdzový stav a päťhodinový zákaz vychádzania po týždni rasovo motivovaných protestov a rabovania, ktoré nasledovali po zastrelení 18-ročného Michaela Browna policajtom z Fergusonu Darrenom Wilsonom (28). Tragédia sa stala 9. augusta na prevažne černošskom predmestí St. Louis, ktorého policajnú silu tvoria väčšinou belosi.

Zdroj: TASR

Policajný šéf prevažne černošského predmestia Ferguson, Thomas Jackson, zverejnil tento týždeň niekoľko policajných správ a dokumentov na tlačovej konferencii. Oznámil aj, že Wilson je od incidentu na administratívnej dovolenke.

Tínedžer a jeho priateľ Dorian Johnson boli podozriví z krádeže škatule cigár z obchodu vo Fergusone, ktorú spáchali v to ráno 9. augusta. Wilsona vyslal dispečer na miesto činu po telefonickom oznámení, že sa stala "lúpež za použitia hrubého násilia". Policajný šéf tiež zverejnil dokumenty, podľa ktorých bol tínedžer zabitý po lúpeži, pri ktorej údajne ukradol škatuľu cigár za 48,99 dolára.

Nixon informoval, že ministerstvo spravodlivosti posilnilo tím vyšetrovateľov v danej kauze, na ktorej v súčasnosti pracujú desiatky agentov FBI.

Zdroj: TASR

 

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

FERGUSON/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.