V Kábule útočil jeden človek, došlo len k jednej explózii pri letisku, tvrdí Pentagón

Evakuácia z kábulskeho letiska.
Zdroj: TASR/AP

V priestoroch letiska momentálne čaká na evakuáciu 5400 ľudí.

Za explóziu pri bráne letiska v afganskej metropole Kábul bol zodpovedný jeden samovražedný útočník, uviedlo v piatok americké ministerstvo obrany (Pentagón) s tým, že k druhej explózii nedošlo.

„Sme názoru, že v hoteli Baron alebo v jeho blízkosti nedošlo k druhému výbuchu, že išlo o jedného samovražedného útočníka,“ povedal na tlačovej konferencii generál Hank Taylor.
Pentagón pôvodne informoval, že v blízkosti kábulského medzinárodného letiska došlo k dvom samostatným útokom.

Generál ďalej uviedol, že v priestoroch letiska momentálne čaká na evakuáciu 5400 ľudí, pričom za obdobie 24 hodín do 3.00 ráno washingtonského času (9.00 h SELČ) evakuovali americké sily a ich spojenci ďalších 12.500 osôb na 89 letoch.

Spojené štáty budú z Kábulu prevádzkovať evakuačné lety "do poslednej chvíle," uistil novinárov generál Taylor. Washington stanovil ako konečný termín odchodu utorok 31. augusta. V oblasti pri kábulskom letisku však stále hrozia ďalšie útoky, varoval generál.

Podľa britskej stanice BBC zahynulo pri útoku najmenej 90 ľudí a ďalších 150 bolo zranených. Panarabská stanica al-Džazíra však píše o najmenej 110 obetiach. Americká stanica CBS informovala o najmenej 170 zabitých. Afganské hnutie Taliban uviedlo, že pri útoku zomrelo najmenej 28 jeho členov. Oficiálna bilancia obetí agentúry AFP je 85.

AFGANISTAN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Afganistan

Dôležité udalosti