Pri kábulskom letisku hrozí ďalší atentát, varovali Spojené štáty

Ľudia sa zhormažďujú pri kábulskom letisku, aby sa dostali z krajiny.
Ľudia sa zhormažďujú pri kábulskom letisku, aby sa dostali z krajiny. Zdroj: TASR/AP/Wali Sabawoon

Americký prezident Joe Biden hovoril v sobotu o 24 až 36 hodinách.

Spojené štáty varovali v noci na nedeľu pred "konkrétnou, vierohodnou hrozbou" neďaleko letiska v afganskej metropole Kábul. Washington v tejto súvislosti vyzval všetkých amerických občanov, aby opustili oblasť okolo letiska. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vzhľadom na konkrétnu, vierohodnú hrozbu by všetci občania USA v blízkosti kábulského letiska ... mali okamžite opustiť priestor okolo letiska," oznámilo americké veľvyslanectvo v Afganistane.

Americké sily boli po štvrtkovom samovražednom bombovom útoku donútené bližšie spolupracovať s afganským hnutím Taliban, aby dokázali zabrániť ďalším útokom, komentuje AFP.

Americký prezident Joe Biden skôr v sobotu informoval, že v najbližších 24 až 36 hodinách môže dôjsť k ďalšiemu teroristickému útoku na kábulské letisko.

Pri štvrtkovom samovražednom bombovom útoku pri letisku Hámida Karzaja v Kábule zahynulo podľa niektorých médií vrátane stanice CNN viac ako 170 civilistov a najmenej 200 utrpelo zranenia. Pri explózii prišlo o život aj 13 amerických vojakov.

USA končia s evakuačnou operáciou

Spojené štáty sa blížia ku koncu evakuácie svojich občanov z Afganistanu. Na letisku v hlavnom meste Kábul čaká na odlet približne 1000 civilistov. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa.

Predstaviteľ fundamentalistického hnutia Taliban, ktoré prevzalo moc v Kábule v polovici augusta, pre Reuters v nedeľu povedal, že hnutie je pripravené prevziať kontrolu nad letiskom v afganskej metropole.

"Chceme zabezpečiť, aby boli dnes evakuovaní všetci zahraniční civilisti a tí, ktorí sú v ohrození. (Americké) sily začnú odchádzať, hneď ako sa tento proces skončí," uviedol zmienený predstaviteľ.

Nemenovaný americký predstaviteľ v sobotu pre Reuters povedal, že na letisku zostalo z pôvodných 5800 menej než 4000 vojakov. Hovorca Pentagónu John Kirby povedal, že došlo k stiahnutiu niektorých vojakov, ale odmietol povedať presný počet.

Británia už skončila 

Z letiska Hámida Karzaja v afganskej metropole Kábul odleteli v sobotu poslední príslušníci britských ozbrojených síl. Londýn tak ukončil svoju evakuačnú operáciu aj napriek tomu, že v Afganistane sú stále stovky ľudí, ktorí majú nárok na presídlenie do Spojeného kráľovstva, informovala agentúra AFP.

"Ďakujeme všetkým, ktorí tak statočne slúžili pod obrovským tlakom a v hrozných podmienkach aby zaistili evakuáciu tých najzraniteľnejších civilistov," napísalo na Twitteri britské ministerstvo obrany.

Britským vojakom, ktorí sa podieľali na evakuácii poďakoval aj premiér Boris Johnson s tým, že za menej ako dva týždne sa im podarilo evakuovať viac ako 15.000 ľudí.

V rámci evakuačnej operácie s názvom Pitting bolo do Kábulu z Británie vyslaných viac ako 1000 vojakov, diplomatov a predstaviteľov vlády s cieľom zachrániť pred Talibanom britských občanov a afganských spojencov, približuje britský denník The Guardian.

Podľa náčelníka generálneho štábu britských ozbrojených síl generála Nicka Cartera bola evakuačná operácia tak "úspešná, ako to len v daných podmienkach bolo možné".

Britský minister obrany Ben Wallace skôr v sobotu informoval, že podľa jeho odhadov sa v Afganistane nachádza ešte 1100 Afgancov, ktorí spĺňajú podmienky na to, aby mohli byť evakuovaní.

Carter zároveň dodal, že v prípade, ak sa týmto Afgancom podarí nejakým spôsobom z Afganistanu odísť, budú v Británii vítaní.

WASHINGTON, KABUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.