Afganistanom otriasla explózia, zahynulo pri nej dieťa. Ďalšej zabránilo USA zostrelením útočníka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - AP

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil.

Severozápadne od medzinárodného letiska v afganskej metropole Kábul dopadla v nedeľu raketa. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvolala na šéfa kábulskej polície, zahynulo pri útoku dieťa. Agentúra TASS, ktorá sa odolala na miestne médiá a svedkov, píše, že pri dopade rakety v obytnej štvrti zahynula matka s dieťaťom a traja ďalší ľudia utrpeli zranenia.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil. Odohral sa v čase, keď sa Spojené štáty blížia ku koncu evakuácie svojich občanov z Afganistanu.

Predstaviteľ fundamentalistického hnutia Taliban, ktoré prevzalo moc v Kábule v polovici augusta, pre Reuters v nedeľu povedal, že hnutie je pripravené prevziať kontrolu nad letiskom v afganskej metropole.

Mnohé krajiny ako napríklad Taliansko čo Británia už medzičasom ukončili svoje evakuačné operácie v predstihu pred 31. augustom, ktorý americký prezident Joe Biden určil ako konečný dátum odchodu amerických vojakov z Afganistanu. USA a spojenci za posledné dva týždne evakuovali z Afganistanu približne 113.500 ľudí.

Ďalšej zabránilo USA zotrelením smovražedného útočníka

Americké bezpilotné lietadlo zasiahlo v nedeľu vozidlo s viacerými samovražednými bombovými útočníkmi, ktorí smerovali na letisko v afganskej metropole Kábul. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných amerických armádnych predstaviteľov, podľa ktorých bola hrozba zažehnaná.

Podľa agentúry AP tieto zdroje uviedli, že vo vozidle boli militanti teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a že americký nálet spôsobil "veľké sekundárne explózie", čo naznačilo prítomnosť značného množstva výbušného materiálu v aute. Podľa armádnych predstaviteľov nedošlo pri nálete k civilným obetiam.

Podľa afganskej spravodajskej stanice Ariana News však zahynulo pri americkom útoku najmenej šesť ľudí vrátane štyroch detí, informovala agentúra TASS. Podľa stanice boli pri útoku zničené dve dopravné prostriedky a čiastočne zničený jeden bytový dom.

Podľa AP išlo od štvrtka o druhý americký útok na IS, ktorý sa prihlásil k štvrtkovému samovražednému bombovému útoku pri letisku v Kábule, pričom zahynulo podľa niektorých médií vrátane stanice CNN viac ako 170 civilistov a najmenej 200 utrpelo zranenia. Pri explózii prišlo o život aj 13 amerických vojakov.

Viac sa o situácii v Afganistane dozviete z nasledujúcej reportáže.


AFGANISTAN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Afganistan

Dôležité udalosti