Evakuované afganské deti potrebujú novú pečeň – v Poľsku zjedli jedovaté huby

Lenka Janatová s deťmi.
Zdroj: Shutterstock.com/Andrey Burkov

Rodina pricestovala do Varšavy minulý týždeň v pondelok a išla prehľadávať les pri ich migračnom stredisku.

Starosta poľského mesta Podkowa Lesňa, Artur Tusiňski, vyzval v pondelok darcov orgánov, aby sa prihlásili. Pomoc potrebujú dve deti evakuované z Afganistanu, ktoré sa v lese otrávili jedovatými hubami a teraz potrebujú transplantáciu pečene. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Všetkých sa nás hlboko dotkla správa o nešťastnej otrave hubami," napísal na Facebooku Tusiňski, starosta mesta neďaleko poľskej metropoly Varšava.

Deti liečia v nemocnici vo Varšave.

Spravodajský portál OKO.press informoval, že ich otec účtovník pracoval niekoľko rokov pre britskú armádu. Po tom, ako radikálne hnutie Taliban prevzalo v polovici augusta moc v krajine, rodinu na žiadosť Británie evakuovala poľská armáda.

Podľa portálu pricestovala 12-členná rodina do Varšavy minulý týždeň v pondelok a išla prehľadávať les pri ich migračnom stredisku.

Deti, ktoré potrebujú transplantáciu, sú vo veku šesť a osem rokov. Portál dodal, že starší 17-ročný súrodenec sa takisto priotrávil, ale už mu je lepšie.

Jakub Dudziak, hovorca cudzineckého úradu, ktorý riadi migračné strediská v Poľsku, odmietol tvrdenie, že deti zjedli huby preto, lebo dostávajú stravu iba dvakrát denne a boli hladné.

Vyhlásil, že evakuovaní ľudia dostávajú "tri jedlá denne, pričom ich tvoria rôzne zložky vrátane mliečnych výrobkov, mäsa, zeleniny, ovocia a nápojov".

"V súvislosti s týmto nešťastným prípadom budú zamestnanci stredísk pre cudzincov pripomínať afganským občanom, aby nekonzumovali produkty neznámeho pôvodu," dodal hovorca Dudziak.

Povedal ešte, že o lekársku pomoc požiadalo v zariadení celkovo päť ľudí, ktorí sa sťažovali na žalúdočné ťažkosti, ale pôvodne neuviedli, že zjedli huby.

Poľsko ukončilo svoju evakuačnú misiu minulý týždeň, keď odviezlo z afganskej metropoly Kábul vyše 1300 ľudí.

Väčšina z evakuovaných zostane po absolvovaní povinnej karantény v Poľsku, ale zvyšok týchto ľudí, ktorých poľskí vojaci evakuovali v mene tretích krajín alebo medzinárodných organizácií, pôjde inde.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti