USA zneškodnili pred odchodom z Afganistanu desiatky lietadiel, vrtuľníkov a obrnených vozidiel

Bojovník z Talibanu v americkom obrnenom vozidle.
Zdroj: Profimedia.sk

Taôiban ich vraj nebude môcť použiť.

Americkí vojaci zanechali v Afganistane po svojom odchode desiatky lietadiel, vojenských helikoptér či obrnených vozidiel, ktoré však pred ukončením svojej 20-ročnej vojenskej intervencie v tejto krajine úmyselne znefunkčnili. Taliban ich tak nebude môcť použiť, informovala v utorok agentúra AFP a spravodajská televízia BBC.

Američania v snahe znefunkčniť svoje lietadlá porozbíjali okná kokpitov či poškodili pneumatiky kolies na ich podvozku. „Tie lietadlá už nikdy nebudú lietať ... nikdy ich nikto nebude schopný ovládať,“ uviedol podľa BBC veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie.

Podľa McKenzieho americkí vojaci pred zavŕšením dvojtýždňovej evakuácie z krajiny ovládanej Talibanom „demilitarizovali“ alebo znehodnotili 73 lietadiel, približne 70 obrnených vozidiel MRAP, ktorých cena sa môže pohybovať v hodnote až milión dolárov za kus, a 27 vojenských terénnych vozidiel známych pod názvom Humvee.

Americká armáda podľa agentúry AFP okrem toho zanechala v Kábule aj systém C-RAM, určený na likvidáciu rakiet a delostreleckých a mínometných granátov, ktorý pred svojim odchodom taktiež vyradila z prevádzky.

Ako uvádza BBC, video na sociálnej sieti Twitter zverejnené reportérom denníka Los Angeles Times ukazuje, ako bojovníci Talibanu vstupujú do letiskového hangáru a obhliadajú americké lietadlo.

Už dávnejšie boli zverejnené zábery zachytávajúce talibov s ukoristenými americkými zbraňami či vozidlami. Časť z tohto arzenálu Taliban ukoristil na afganských vojenských základniach. Ďalšiu výzbroj im odovzdali vojaci, ktorí prebehli z vládnych síl, približuje BBC.
Taliban ovládol v utorok už celé letisko v Kábule po tom, čo odletelo posledné lietadlo USA. Lídri Talibanu sa neskôr - na znak svojho víťazstva - symbolicky prešli po pristávacej dráhe po boku s bojovníkmi z elitnej brigády Badr.

KÁBUL/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Taliban

Dôležité udalosti