Zahraničné

Šantenie v koncentračnom tábore! Facebook zaplavili fotky neúctivých turistov

turisti6.jpg

Hoci sa mladí ľudia učia o druhej svetovej vojne a holokauste, asi v škole nedávali dostatočne pozor. Alebo sa len nevedia správať? Ako by sa inak dalo pomenovať ich zľahčujúce správanie na miestach, kde násilne umreli milióny ľudí.

V posledných týždňoch zaplavili sociálne siete fotografie mladých turistov, ktorý navštívili pamätné miesta so smutnou a tragickou históriu. Väčšinou ide o pamätníky postavené práve na to, aby nám pripomínali tragédie, pri ktorých zahynuli milióny ľudí. Fotografie poburujú práve preto, že z nich priam srší neúcta a nevedomosť mladých ľudí. 


Na snímkach napríklad šantia na berlínskom pamätníku pre šesť miliónov zavraždených európskych Židov, ktorí sú obeťami nacistického vyhladzovacieho programu počas druhej svetovej vojny. Turisti poskakujú po obrovských kameňoch, pózujú so vztýčenými palcami. Jedna turistika ázijského pôvodu dokonca pózuje s vztýčenými prostredníkom.


Prudko narástol aj počet fotografií, ako "šantia" turisti v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Pred vojnou doň deportovali 200-tisíc ľudí a počas nej v ňom zavraždili 30-tisíc ľudí, ktorí neprežili kruté lekárske experimenty.

Návštevníci sa veľmi radi fotia aj pred oceľovou bránou s nápisom Arbeit Macht Frei - čo znamená Práca vás oslobodí. Šlo o krutú lož nacistov. "Tieto fotografie sú skutočne hanebné," vyjadril sa denník Bild. "Brána koncentračného tábora Sachsenhausen má obzvlášť tragický podtón. Prečo títo ľudia ukazujú absolútnu neúctu voči mŕtvym?" dodáva. 


Polícia vraj neustále musí karhať ľudí, ktorí navštevujú pamätník pre obetí holokausta v blízkosti slávnej berlínskej Brandeburskej brány. Neustále skáču po kameňoch, robia si na nich piknik a dokonca sa tam chodia vymočiť. Kamene tvoria bludisko a boli tak postavené preto, lebo vyjadruje pocity straty nádeje v čase, kedy nacisti začali vyhladzovať Židov.


V súčasnosti je na internete asi 10-tisíc takýchto fotografií mladých ľudí, ktorí len tak "blbnú" na miestach, kde to rozhodne nie je slušné a úctivé. "Fotografovanie je povolené, nemáme žiadnu moc nad tým, aby sme to vedeli skontrolovať. Nemáme pochopenie pre zľahčovanie takejto tragédie. Mnohí návštevníci jednoducho nevedia, ako sa majú správať," tvrdí nadácia, ktorá má na starosti pamätník. 


Nemecká vláda už v januári tohto roka prisľúbila, že sprísni bezpečenostné opatrenia v okolí Pamätníka holokaustu. Urobila tak potom, ako sa na internete objavilo video muža močiaceho z jedného vyše 2 700 veľkých betónových kvádrov, z ktorých je pamätník zložený. Niektorý obyvatelia z toho miesta odpaľovali novoročný ohňostroj.

"Tieto incidenty sú otrasné a poľutovaniahodné," uviedla nemecká ministerka kultúry Monika Grüttersová. Nadácia, ktorá pamätník zavraždených európskych židov spravuje, bude s políciou rokovať o zavedení prísnejších bezpečnostných opatrení v jeho okolí, dodala ministerka.

BERLÍN/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.