Zahraničné

Zakladateľ WikiLeaks opustí svoje dvojročné útočisko. Už čoskoro

Julian Assange.
Zdroj: TASR

Neprezradil, aké má na to dôvody a čo plánuje robiť ďalej.

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange, ktorý strávil viac ako dva roky na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne s cieľom vyhnúť sa vydaniu do Švédska, povedal, že čoskoro plánuje opustiť budovu ambasády. Ďalšie detaily neuviedol.

Britská televízna stanica Sky News už pred časom uviedla, že Assange plánoval veľvyslanectvo pre zhoršujúci sa zdravotný stav opustiť.

"Ambasádu čoskoro opustím. Možno nie z dôvodu, o ktorom informovala Sky News," povedal Assange novinárom. Objasniť svoje slová odmietol.

Na otázku o jeho zdraví povedal, že každého zdravie by ovplyvnil dvojročný pobyt v budove bez vonkajšieho priestoru či priameho slnečného svetla, na čo sa už niekoľkokrát sťažoval.

Súd vo švédskom Štokholme v júli potvrdil zatykač vydaný na Assangea pre podozrenie zo sexuálnych prečinov, ktorých sa mal dopustiť vo Švédsku. Na základe medzinárodného zatykača Assangea koncom roka 2010 zadržali v Londýne, kde po prepustení na kauciu a neúspešnej snahe zabrániť vydaniu do Švédska našiel útočisko na zastupiteľskom úrade Ekvádora.

LONDÝN/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti