Takto teraz vyzerá štúdium na univerzitách v Afganistane: Zahalené ženy iba za oponou

Štúdium na univerzitách v Afganistane, aké nariadil Taliban
Štúdium na univerzitách v Afganistane, aké nariadil Taliban Zdroj: Reuters

Po prevzatí moci Talibanom nastali viaceré zmeny.

Študenti v Afganistane sa konečne mohli vrátiť do škôl. Po tom, čo v krajine prevzal moc Taliban, sa budú musieť riadiť novými pravidlami. Všetky ženy musia byť zahalené a navyše oddelené od mužov oponou či závesom.

Taliban nariadil afganským študentkám, aby nosili celotelovú abáju a nikáb zahaľujúci väčšinu tváre s výnimkou očí. V rozsiahlom dokumente, vydanom orgánom Talibanu pre otázky vzdelávania, sa tiež nariaďuje, aby študentky vyučovali iba ženy, no ak to nie je možné, nahradiť ich môžu aj starší muži s dobrými mravmi, píše agentúra Reuters.

Za predchádzajúcej vlády Talibanu, teda v rokoch 1996-2001, vtedajší režim na základe vlastnej interpretácie islamského práva fakticky vylúčil ženy zo vzdelávacieho systému. Dialo sa tak prevažne na základe nariadení o oddelenom vyučovaní oboch pohlaví a obmedzenia voľného pohybu žien, ktoré mohli vychádzať z domu len v sprievode muža.

Zdroj: Reuters

Podľa nových nariadení Talibanu sa ženám na afganských súkromných univerzitách bude končiť výučba o päť minút skôr ako mužom, aby sa na chodbách univerzít nemohli stretnúť. Následne budú musieť ženy počkať v oddelených miestnostiach, pokiaľ muži neopustia budovu.

V posledných rokoch tradičné moslimské odevy žien zahaľujúce celú ich postavu do značnej miery zmizli z kábulských ulíc, častejšie ich však bolo vidieť v menších mestách.

Taliban ovládol Afganistan 15. augusta po tom, ako sa zmocnil hlavného mesta Kábul. Prisľúbil pritom, že jeho vládnutie bude tentoraz umiernenejšie, čo sa má týkať aj prístupu voči ženám.

Mnohí sú však skeptickí ohľadom toho, či Taliban skutočne zmiernil svoje postoje, alebo či chce podobnými sľubmi len krátkodobo upokojiť medzinárodné spoločenstvo.


KÁBUL/jh/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.