Historický krok pre ženské práva: Najvyšší súd v Mexiku odmietol trestanie interrupcií

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Rebecca Blackwell

Niektorým Mexičankám hrozilo za jej vykonanie aj väzenie.

Sudcovia mexického Najvyššieho súdu v utorok (7. 9.)  jednomyseľne rozhodli, že udeľovať tresty za interrupcie je protiústavné.

Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej tejto verdikt otvára Mexičankám cestu k tomu, aby podstupovali interrupčné zákroky bez toho, aby im hrozilo trestné stíhanie alebo aj väzenie.

"Je to ďalší krok v historickom boji za (ženskú) rovnosť, dôstojnosť a plné uplatňovanie práv žien. Odteraz nebude možné - bez porušenia súdom stanovených podmienok a ústavy - stíhať nijakú ženu, ktorá podstúpi potrat v prípadoch, ktoré tento súd stanovil za oprávnené," konštatoval predseda súdu Arturo Zaldívar.

Ľudskoprávni aktivisti v tejto konzervatívnej latinskoamerickej krajine rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré sa vzťahuje na všetky mexické štáty, privítali.

Doterajšie pravidlá

Interrupcie boli doposiaľ legálne - v prvých 12 týždňoch tehotenstva - v hlavnom meste Mexiko a ďalších troch mexických štátoch. Vo zvyšku krajiny boli povolené len v prípadoch, keď bolo tehotenstvo dôsledkom znásilnenia.

Najvyšší súd o interrupciách rozhodoval po sťažnosti na možnú protiústavnosť ustanovení trestného zákonníka v mexickom štáte Coahuila. Ten hraničí s americkým Texasom, ktorý nedávno zakázal vykonávanie interrupcií neskôr ako po prvých šiestich týždňoch tehotenstva.

 

Verdikt bude platiť na území celého Mexika, pričom umožní ženám podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva na základe súdneho príkazu aj v tých mexických štátoch, ktoré ho oficiálne kriminalizujú, priblížil agentúre AFP právnik a expert na ústavné právo a otázky potratov Alex Alí Méndez.

"Žena musí požiadať (zdravotníkov), aby vykonali interrupciu... Keď to odmietnu, môže sa obrátiť na sudcu... a ten nariadi, aby interrupciu vykonali," povedal.

Mexické štáty majú právomoc uplatňovať vlastné zákony, avšak len v prípade, že nie sú v rozpore s rozhodnutiami mexického Najvyššieho súdu, približuje AFP.

ACAPULCO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mexiko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.