Začína sa najväčší súdny proces v histórii Francúzska: Týka sa teroristických úrokov z roku 2015

Začal sa najväčší súdny proces v histórii Francúzska
Začal sa najväčší súdny proces v histórii Francúzska Zdroj: TASR/AP

Pred sudcu sa postaví 20 obžalovaných.

V Paríži sa v stredu popoludní začína najväčší proces v modernej histórii Francúzska. Pred súd sa postaví 20 osôb obžalovaných z podieľania sa na teroristických útokoch z novembra 2015, pri ktorých zahynulo 130 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Súdny proces sa bude odohrávať v špeciálne vybudovanej súdnej sieni v Paríži. Vypovedať bude viac ako 1800 ľudí vrátane príbuzných obetí útokov. Medzi obžalovanými je aj Salah Abdeslam, ktorý je jediným preživším členom útočiacich kománd. Ďalšie osoby čelia obvineniam z pomoci pri organizácii alebo financovaní atakov či z napomáhania útočníkom pri úteku.

Počiatočná fáza procesu bude venovaná procedurálnym záležitostiam. Pozostalí budú vypovedať od 28. septembra. Predpokladá sa, že len táto časť procesu bude trvať päť týždňov.

Zdroj: TASR/AP

Vyšetrovanie útokov z 13. novembra 2015 v Paríži a na jeho predmestí, ku ktorým sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát, uzavreli vyšetrovatelia v roku 2019. Atentáty spáchali tri komandá, pričom v každom bolo deväť džihádistov. Jedno z kománd zaútočilo počas koncertu v hudobnom klube Bataclan, kde zahynulo 90 ľudí. Členovia ďalšieho strieľali do ľudí na terasách barov a reštaurácií v štvrtiach v blízkosti spomínaného klubu, pričom zahynulo 39 ľudí. Jeden človek prišiel o život pri útoku, ktorého terčom bol štadión Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis.


Polícia pri vyšetrovaní atakov odhalila džihádistickú bunku, ktorej členovia sa presúvali naprieč Európou, ale operovali najmä na území Belgicka. Táto bunka pripravila a v marci 2016 aj spáchala útoky na letisku a v metre v Bruseli, pri ktorých zahynulo 32 ľudí.

Redaktor TV Markíza spred divadla Bataclan. Teroristi tam zabili 87 ľudí

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teroristický útok

Dôležité udalosti