Štyri hodiny ich bili a mučili. Taliban zadržal a napadol pracujúcich novinárov

Zbití novinári.
Zdroj: reprofoto:Reuters

Zraneným novinárom bol odporúčený dvojtýždňový odpočinok.

Dvoch afganských novinárov zadržali a zbili po tom, ako pokrývali protest desiatok žien v Kábule. Ten bol namierený proti porušovaniu práv vládou Talibanu. Novinárov na proteste zadržal Taliban, následne ich uväznili a brutálne zbili. Informáciu zverejnila agentúra Ruters.

Snímku dobitých novinárov zverejnil na sociálnej sieti Zaki Daryabi, zakladateľ a šéfredaktor denníka Etilaat Roz, pre ktoré novinári pracujú. Fotografia mužov, na ktorej majú prevažne v spodnej časti tela výrazné a veľké červené podliatiny, sa okamžite stala virálna a spustili vlnu kritiky. Ich autorom je fotonovinár Marcus Yam, ktorý uviedol, že sa jedná o Nemata Naqdia a Taqia Daryabia.

Zdroj: Twitter - Zaki daryabi

Na verejnosť prenikli aj iné snímky, ktoré zachytávajú poranené tváre oboch mužov. „Taliban týmto činom vyslal mrazivý odkaz médiám v Afganistane. Tie boli uplynulých 20 rokov nezávislé, z veľkej časti financované západnými darcami. V záchytnom centre boli vyše štyroch hodín držaní piati naši kolegovia, počas týchto hodín boli ďalší dvaja brutálne bití a mučení,“ uviedol šéfredaktor.

Zranení novinári boli po prepustení prevezení do nemocnice, kde ich ošetrili a nariadili im dvojtýždňový odpočinok.

„Členovia Talibanu nás zadržali a mučili. Bilo nás asi sedem alebo osem ľudí. Zdvíhali palice a udierali zo všetkých síl,“ uviedol zranený novinár Taqi Daryabi.

Druhý žiada kompetentných o ochranu novinárov. „Žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby vydalo požiadavku, urobilo nejaký krok a vytvorilo tlak na Taliban, aby už žiadneho novinára nemohli zbiť ako nás,“ uviedol Nemat Naqdi.

Pri prevzatí vlády Taliban prisľúbil, že umožní médiám pôsobiť slobodne a rešpektovať ich práva. Odkedy sa však dostali k moci objavili sa viaceré prípady zneužívania právomoci, ktoré vyvolávajú u Afgancov pochybnosti. Niekoľko novinárov sa sťažovalo na napadnutie a niektoré ženy uviedli, že nesmú ďalej vykonávať prácu v médiách.

Jeden z novozvolených ministrov Talibanu uviedol, že prípadný útok na novinárov bude vyšetrený. Nechcel byť však identifikovaný.


AFGANISTAN/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Rusko sa prvýkrát za viac ako sto rokov ocitlo v platobnej neschopnosti. Moskva peniaze má, Západ…

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.