11. september pred 20 rokmi: Najtragickejšie ráno v dejinách USA sledoval celý svet

11/9 útoky na WTC
11/9 útoky na WTC Zdroj: Profimedia

Pozrite si chronológiu udalostí teroristických útokov.

Deň, na ktorý nezabudne celý svet. Najtragickejšie ráno v dejinách Spojených štátov amerických sa zapísalo do histórie. Pri teroristických útokoch z 11. septembra (utorok) zahynulo takmer 3000 ľudí a zranilo sa okolo 25-tisíc osôb. K obetiam patrili väčšinou civilisti z viac ako 70 krajín sveta. Následkom útokov ale rok po roku zomierali ďalšie tisícky Američanov.

Dnes uplynulo presne 20 rokov od tejto tragickej udalosti. Prinášame vám podrobnú chronológiu útokov a tiež 11. september v číslach.

Séria koordinovaných útokov 19 Islamistov z teroristickej siete al-Káida bola vopred podrobne naplánovaná. Unesené štyri lietadlá si vybrali strategické ciele a tri z nich aj zasiahli.

Zdroj: Profimedia

 9.25 h - USA uzavreli všetky letiská a celý svoj vzdušný priestor. Všetky civilné lietadlá museli okamžite pristáť, nad zasiahnutými miestami začali hliadkovať armádne stíhačky.

9.30 h - Americký prezident George W. Bush sa prihovoril občanom USA. V tom čase sa nachádzal na Floride. Zdôraznil, že ide o teroristický útok, ktorý nezostane bez odplaty. Následne letel smerom do Washingtonu, ale vzhľadom na vážnu situáciu v hlavnom meste bolo lietadlo Air Force 1 dve a pol hodiny vo vzduchu a pristálo na vojenskej leteckej základni v Louisiane.

9.37 h - Ďalšie civilné lietadlo narazilo do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu vo Washingtone. Časť budovy sa vznietila a zrútila. Na palube lietadla Boeing 757, ktoré smerovalo z Washingtonu D. C. do Los Angeles, bolo 64 ľudí.

9.45 h - Všetky strategické ciele, ktoré boli v potenciálnom ohrození (budovy ministerstiev, Biely dom...), museli evakuovať.

Zdroj: Profimedia

9.58 h - Núdzovému leteckému dispečerovi sa podarilo zachytiť oznam pasažiera letu č. 93 spoločnosti United Airlines o ďalšom únose. Lietadlo typu Boeing 757 smerovalo z Newarku do San Francisca.

9.59 h - Zrútila sa južná veža WTC. Všetky transatlantické lety do USA presmerovali do Kanady. Opatrenie sa dotklo aj slovenského vládneho špeciálu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom na palube. Lietadlo smerovalo do Kanady na oficiálnu návštevu tejto krajiny.

10.03 h - V blízkosti Pittsburghu havarovalo ďalšie, v poradí štvrté unesené civilné lietadlo letu č. 93 spoločnosti United Airlines. V tomto prípade žiadny cieľ zasiahnutý nebol. Stroj sa zrútil v blízkosti letiska Somerset County Airport. Ako neskôr vyšlo najavo, cestujúci sa na palube pokúsili premôcť teroristov.

10.10 h - Zrútila sa časť Pentagónu, ktorý zasiahlo lietadlo v západnej časti na úrovni 1. poschodia. Kolaps časti budovy spôsobil požiar vyvolaný nárazom lietadla.

10.28 h - Zrútila sa aj druhá, severná veža WTC.

Zdroj: TASR/AP

13.50 h - Vo Washingtone začal platiť výnimočný stav. Takisto počas dňa uviedli do stavu najvyššej pohotovosti všetky americké jednotky pôsobiace po celom svete. V oblasti New Yorku a Washingtonu začali križovať dve lietadlové lode a päť bojových plavidiel.

17.20 h - V New Yorku sa zrútila 47-poschodová budova Svetového obchodného centra 7, ktorú poškodili trosky padajúcich Dvojičiek. Rovnako sa zrútil hotel Marriott a grécky pravoslávny kostol sv. Mikuláša. Táto udalosť si už nevyžiadala žiadne obete, dolný Manhattan medzitým evakuovali.

20.30 h - Americký prezident George W. Bush v televíznom prejave prisľúbil vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie, ako aj odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt. USA opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí militantný extrémista Usáma bin Ládin žijúci v Afganistane.

Zdroj: TASR/AP

Niektoré obete sa nikdy nenašli

Generálny tajomník NATO George Robertson vyjadril v mene Severoatlantickej aliancie rozhorčenie nad udalosťami v Spojených štátoch a prisľúbil plnú podporu USA zo strany NATO.

Smrť v budovách WTC našlo spolu 2 629 ľudí, v Pentagóne zahynulo presne 125 ľudí. Obete v unesených lietadlách sa štatisticky evidujú v počte 87 pre let č. 11, 59 pre let č. 77, 40 pre let č. 93 a 59 pre let č. 175.

V dôsledku celej tragédie zahynulo štatisticky 343 požiarnikov, 60 príslušníkov polície a 70 civilných zamestnancov Pentagónu. Autority, ktorým bola zverená neľahká identifikácia tiel, pracovali s vyše 12-tisícmi pozostatkov, niektoré veľké iba ako úlomok kosti či zubu. Technika preverovania DNA sa v mnohých prípadoch nedala vôbec použiť, pretože tieto pozostatky mali často DNA silne poškodenú. Pozostatky viacerých obetí sa nikdy nenašli.

Zdroj: Profimedia


NEW YORK/Tvnoviny/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme 11. september

Dôležité udalosti