Pred 20 rokmi prišla pri útokoch z 11/9 o matku. Stále cíti hnev a nespravodlivosť

Patricie Mary Smith
Patricie Mary Smith Zdroj: ABC News/Youtube

Dodnes majú rodiny obetí teroristických útokov množstvo nezodpovedaných otázok.

Fotografiu dvojročnej Patricie Mary Smithovej si pamätá množstvo Američanov. Pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001 prišla o svoju matku, ktorá v tom čase pracovala ako policajtka a zasahovala pri horiacich budovách WTC. Napriek tomu, že Patricia nemá na matku takmer žiadne spomienky, veľmi jej chýba. Celých 20 rokov jej rodina aj priatelia rozprávajú, aká bola jej mama Moira úžasná žena a hrdinsky položila svoj život, keď pomáhala druhým.

Dnes je Patrícia (21) dospelou ženou, no stále cíti hnev a nespravodlivosť. Zúčastnila sa na mnohých spomienkových ceremóniách pri príležitosti výročia útokov v USA, no sama si na svoju mamu spomína iba letmo. Teroristi ju pripravili o to najcennejšie v jej živote. Po matke jej zostal iba poškriabaný policajný odznak, ktorý umiestnili v Národnom pamätníku a múzeu 11/9 v New Yorku. Moira Smith bola jedinou ženou zo všetkých obetí policajtov NYPD, ktorí zahynuli pri výkone služby počas teroristických útokov.

Uverejnil používateľ Clayton 9/11 Memorial Stair Climb Nedeľa 14. mája 2017

Patrícia nosí na krku prívesok s menom svojej matky, aby na ňu stále myslela. Svoje pocity aj 20 rokov od útokov vyjadrila v dokumente s názvom 9/11 Twenty Years Later: The Longest Shadow (11. 9. po 20 rokoch: Najdlhší tieň), ktorý vysielala päť dní po sebe americká televízna stanica ABC News. Môžete v ňom vidieť aj výpovede mnohých ďalších príbuzných obetí útokov v New Yorku.

V sobotu 11. septembra si USA pripomenú už 20. výročie teroristických útokov. Islamisti z Al-Káidy v ten deň uniesli štyri lietadlá. Dve z nich narazili do budov Svetového obchodného centra, jedno do Pentagonu (sídlo Ministerstva obrany Spojených štátov amerických) a posledné spadlo v Pensylvánii neďaleko mesta Shanksville, po tom, čo sa niektorí pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať lietadlo od teroristov pod svoju kontrolu. Nikto na palube týchto lietadiel neprežil.

Tento deň teroru priniesol obrovské zmeny do celého sveta od zvýšenej bezpečnosti na letiskách po 20 rokov vojny v Afganistane.

Kedysi bežné, dnes nepredstaviteľné: Takto sa nám zmenil život po útokoch na dvojičky


WASHINGTON/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Terorizmus

Dôležité udalosti