Pchjongjang skúšobne odpálil nové rakety dlhého doletu

Pchjongjang skúšobne odpálil nové rakety dlhého doletu.
Zdroj: TASR/AP Photo/Lee Jin-man

Informovala o tom v pondelok skoro ráno štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra.

Severná Kórea cez víkend skúšobne odpálila nový typ "riadených striel dlhého doletu", informovala v pondelok skoro ráno štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Komunistický režim testy označil za úspešné, napísala agentúra AFP.

KCNA spresnila, že testovanie sa udialo v sobotu aj v nedeľu. Technické skúšky okrem odborníkov pozorovali "aj vysokí predstavitelia KĽDR". Rakety údajne za 7580 sekúnd preleteli vzdialenosť 1500 kilometrov a potom úspešne zasiahli svoje ciele.

„Vývoj rakiet má strategický význam vo vlastnení účinných odstrašujúcich prostriedkov pre spoľahlivejšie zaistenie bezpečnosti nášho štátu a silnej reakcie na vojenské manévre nepriateľských síl,“ napísala KCNA, ktorú citovala agentúra Reuters.

Rozhovory zamerané na demontáž jadrových a balistických rakiet Pchjongjangu výmenou za zrušenie amerických sankcií sa od roku 2019 nepohli, pripomenula agentúra DPA. Na kongrese začiatkom tohto roka severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že jeho krajina posilní jadrové odstrašovanie novými zbraňami vrátane medzikontinentálnych balistických striel.

Severná Kórea usporiadala zo stredy na štvrtok v hlavnom meste nočnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia svojho vzniku. Komunistický režim tam však neukázal veľké rakety. Podľa agentúry Reuters bola dramaturgia ostatnej prehliadky skromnejšia oproti akciám tohto druhu v minulosti.

PCHJONGJANG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Raketa

Dôležité udalosti