Na pakistanskej hore Rakapoši uviazli dvaja českí horolezci

Na hore Rakapoši uviazli dvaja českí horolezci.
Zdroj: Profimedia.sk

Tamojšie úrady im vyslali na pomoc dve helikoptéry, pre zlé počasie museli záchrannú operáciu prerušiť.

Dvaja českí horolezci a ich miestny sprievodca uviazli v nedeľu na pakistanskej hore Rakapoši. Tamojšie úrady im vyslali na pomoc dve helikoptéry. Pre zlé poveternostné podmienky však bude záchranná operácia pravdepodobne pokračovať v pondelok. Informovala o tom agentúra AP.

Českí horolezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s pakistanským horským vodcom uviazli v nadmorskej výške 6900 metrov počas zostupu z hory vysokej 7788 metrov. Záchranný tím, vrátane najmenej dvoch vrtuľníkov, čakal v blízkosti hory na zlepšenie poveternostných podmienok. Minister turizmu provincie Gilgit-Baltistán tvrdí, že českí horolezci išli na výstup bez povolenia.

ZDROJ: Twitter/Everest Today

„Českí horolezci išli hore ešte pred vydaním vládneho povolenia, čo je neetické. Očakávame, že každý, kto sa zúčastní takýchto expedícií, bude v prípade núdze dodržiavať zákony a predpisy pre svoju vlastnú bezpečnosť,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Násir Ali Khán.

Predstavitelia pakistanského klubu horolezcov incident nekomentovali. Vrch Rakapoši leží v pohorí Karakoram. Ide o dvadsiatusiedmu najvyššiu horu sveta. Od údolia rieky až po jej vrchol musia horolezci prekonať až šesťtisíc výškových metrov.

ISLAMABAD/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti