Po prevzatí moci Talibanom pristálo v Kábule prvé komerčné lietadlo. Na palube takmer nikto nebol

Letisko v Kábule
Letisko v Kábule Zdroj: Profimedia

Vnútroštátne lety v Afganistane obnovili 3. septembra miestne aerolínie.

Na medzinárodnom letisku v afganskej metropole Kábul pristál v pondelok prvý zahraničný komerčný let od vtedy, ako hnutie Taliban prevzalo v polovici augusta moc v Afganistane. Išlo o lietadlo pakistanských aerolínií Pakistan International Airlines (PIA), informovala agentúra AFP.

„V lietadle nebol takmer nikto, len asi desať ľudí... možno viac členov posádky ako pasažierov," povedal spravodajca agentúry AFP, ktorý cestoval týmto letom z Islamabadu.

Pakistanské aerolínie majú podľa slov svojho hovorcu záujem o obnovenie pravidelných komerčných letov z Islamabadu do Kábulu. Hovorca ale dodal, že ešte je priskoro hovoriť o tom, ako často by takáto linka mohla do afganskej metropoly lietať.

Kábulské letisko bolo značne poškodené počas chaotickej evakuácie viac ako 120 000 ľudí, ktorá sa skončila 30. augusta stiahnutím všetkých amerických vojakov z Afganistanu. Taliban sa odvtedy snaží o opätovné sprevádzkovanie tohto letiska s technickou podporou Kataru a viacerých ďalších krajín.

Minulý týždeň odletelo z Kábulu niekoľko charterových letov katarskej spoločnosti Qatar Airways. Z tejto krajiny odviezli prevažne cudzincov a Afgancov, ktorí nestihli odísť počas augustovej evakuácie. Vnútroštátne lety v Afganistane obnovili 3. septembra miestne aerolínie.

KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.