Tohtoročná zima bude extrémna, tvrdia meteorológovia. Na Európu sa valí polárny vír

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Polárny vír je veľká cyklóna v stratosfére, ktorá so sebou prináša studený arktický vzduch.

Meteorológovia už na začiatku septembra predpovedajú tohtoročnú zimu. Varujú pred polárnym vírom, ktorý sa približuje k Európe. Tento atmosférický jav sa v nepravidelných cykloch opakuje už niekoľko rokov a výrazne ovplyvňuje zimné počasie v Európe i Severnej Amerike.

Ak polárny vír zasiahne aj naše územie, zima bude podľa odborníkov dlhá a veľmi chladná. Ako uvádza portál Severe Weather, polárny vír so sebou prinesie intenzívnejšiu zimu s teplotami hlboko pod nulou.

Polárny vír je veľká cyklóna, ktorá sa formuje v stratosfére a pod ňou sa nachádza studený arktický vzduch. Do konca septembra sa teploty v stratosfére nad severným pólom budú pohybovať medzi -10 až -20 stupňov Celzia. Polárny vír tlačí ľadový vzduch stále nižšie, čo by sa malo odraziť na našich teplomeroch už v decembri tohto roka.

Silu polárneho víru by sme najviac mali pocítiť vo februári 2022. Meteorológovia zatiaľ nevedia presne určiť, na aké teploty by sme sa mali pripraviť.

Smer polárneho víru môžu ešte ovplyvniť vzduchové prúdy nad Atlantickým oceánom. V prípade Severnej Ameriky je pravdepodobnosť tuhej zimy oveľa vyššia.

Zobrazenie polárneho víru na mape

A new stratospheric Polar Vortex is emerging over the North Pole, powering up for #Winter 2021/2022. It will combine its...

Uverejnil používateľ Severe Weather Europe Sobota 11. septembra 2021

BRATISLAVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti