Ohlasy zahraničných médií na návštevu pápeža na Slovensku: Luník IX nazvali getom

Pápež František na Slovensku
Pápež František na Slovensku Zdroj: TASR/AP

Svätý Otec je ochotný prísť na miesto (Luník IX), kam nikto nechce chodiť

Spravodajská televízia Euronews v súvislosti s návštevou pápeža Františka na východe Slovenska nakrútila reportáž o prípravách na jeho utorkové stretnutie na košickom sídlisku Luník IX.

Euronews

Jeden z miestnych predstaviteľov pred Euronews uviedol, že ak pápež prichádza na sídlisko, je to pre to, že chce pozdraviť Rómov a navštíviť marginalizovanú komunitu. „A práve preto si ho ešte viac vážime," zdôraznil.

Euronews konštatuje, že Luník IX je najväčším zo „600 get" na Slovensku. Televízia informuje, že na podobných sídliskách či v osadách je vysoká nezamestnanosť i kriminalita a majoritné obyvateľstvo sa im vyhýba.

Agentúra DPA

Pápežova návšteva na sídlisku Luník IX by mohla byť budíčkom pre slovenskú oficiálnu cirkev, citovala DPA z vyjadrenia predsedu prvého slovenského parlamentu a zástupcu katolíckeho disentu Františka Mikloška.

Podľa jeho názoru by „bratislavský arcibiskup sotva šiel na Luník IX. z vlastnej vôle".

Zdroj: TASR/AP

Agentúra AP

Agentúra AP, ako aj ďalšie médiá, sa vo svojom spravodajstve zmienili aj o nedávnom 80. výročí prijatia tzv. Židovského kódexu i o tom, že slovenská vláda sa zaň minulý týždeň ospravedlnila. Píšu však súčasne aj o tom, že v roku 2016 sa do slovenského parlamentu dostala Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá sa „otvorene hlási k odkazu slovenského nacistického bábkového štátu z 2. svetovej vojny. Jej členovia používajú nacistické pozdravy a chcú, aby bolo Slovensko mimo Európskej únie a NATO".

CNA

CNA vo svojom spravodajstve napísala, že pápež František v pondelok navštívil aj centrum Betlehem, kde pôsobia Misionárky lásky, ktoré sú viac známe ako sestry Matky Terezy. Centrum, sídliace v areáli bývalej materskej školy, je podľa CNA „zeleným ostrovom uprostred betónového mora".

Zahraničným médiám neuniklo ani to, že pápež svoje vopred pripravené príhovory spontánne dopĺňa poznámkami, často vtipnými.

Vatican News

Spravodajský web Vatican News zverejnil rozhovor s hovorcom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martinom Kramarom - uviedol v ňom, že Slováci sú prekvapení energiou pápeža Františka, ktorý napriek svojmu veku všetkých nabáda, aby žili svoju vieru a starali sa o ostatných v núdzi.

Spravodajca Českého rozhlasu v Bratislave tiež upriamil pozornosť na to, že pápež a prezidentka SR Zuzana Čaputová udržujú "veľmi dobré vzťahy", ktoré sú podporované ich "spoločným záujmom o ekológiu, postavenie seniorov a ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením".

Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti