Hodinky si budeme stále posúvať. Zmena zimného a letného času zostáva

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Štáty EÚ sa vzájomne nedohodli.

Striedanie zimného a letného času naďalej zostáva. Poslednú októbrovú nedeľu (31.10.) si hodinky posunieme o hodinu späť z 3.00 h na 2.00 h. V marci si potom opäť nastavíme hodiny podľa letného času. Zrušenie striedania letného a zimného času sa nateraz odkladá na neurčito, najmenej do roku 2027. Štáty EÚ sa totiž nedohodli.

Štáty v EÚ sa mali rozhodnúť, ktorý čas si ponechajú. Dohodu zmarila pandémia koronavírusu. Téma striedania času sa tak dostala do úzadia. Krajiny EÚ začali ratifikovať nariadenie na príslušnej národnej úrovni, ktoré umožňuje pokračovať v striedaní času. Na takomto zákone sa v pondelok (13.9.) dohodla aj česká vláda, a tak je jasné, že k zjednoteniu času do konca roka 2026 nedôjde, píše portám imeteo.sk.

V súčasnej podobe bol letný čas na území Československa zavedený v roku 1979. K prijatiu tohto opatrenia prispela aj energetická kríza na začiatku uvedeného roku, spôsobená mimoriadne studenou zimou. Čas sa posúval o hodinu dopredu v prvú aprílovú sobotu o polnoci (od roku 1981 to bolo už v poslednú marcovú sobotu) a naspäť o hodinu zasa o 01.00 h v noci zo soboty na nedeľu počas posledného septembrového víkendu.

Od roku 1996 Európska komisia (EK) predĺžila obdobie letného času každoročne až do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na 02.00 h, respektíve 03.00 h v noci, pretože v tejto dobe najmenej ovplyvňovalo dopravu.

Názory, podľa ktorých toto opatrenie negatívne vplýva na zdravie človeka, boli tiež hlavným dôvodom, pre ktorý sa začali otázkou striedania času opätovne zaoberať európske inštitúcie.

Európsky parlament (EP) v uznesení z 8. februára 2018 požiadal Európsku komisiu, aby úpravu letného času preskúmala.

Zmeny času v EÚ sa pôvodne mali skončiť v roku 2019, členské krajiny sa však nedohodli na jednotnom termíne, píšu Novinky.cz.

Podľa smernice EK, ktorú Európsky parlament schválil v marci 2019, sa mala sezónna zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021.

BRUSEL/jh, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme čas

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.