Kanárske ostrovy v stave pohotovosti, hrozí výbuch sopky

Západ slnka na španielskych Kanárskych ostrovoch.
Zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Vulkanológovia od minulej soboty okolo ostrova La Palma zaznamenali vyše 4200 záchvevov, ktoré vedci nazývajú "roj zemetrasení".

Séria malých zemetrasení na španielskych Kanárskych ostrovoch uviedla úrady do stavu pohotovosti, pretože môže hroziť sopečný výbuch. Jeden z predstaviteľov úradov vo štvrtok upozornil na "intenzívnu seizmickú aktivitu" v oblasti pri severozápadnej Afrike. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vulkanológovia od minulej soboty okolo ostrova La Palma zaznamenali vyše 4200 záchvevov, ktoré vedci nazývajú "roj zemetrasení". Ide o zhluk otrasov v jednej oblasti za krátky čas a môže naznačovať blížiaci sa výbuch.

Zatiaľ najsilnejší súčasný otras mal magnitúdu 3,4, uviedol Vulkanologický inštitút Kanárskych ostrovov. Svojim pracovníkom na ostrove La Palma nariadil, aby sledovali každú zmenu a testovali napríklad aj vodu v studniach.

Podľa expertov však nie je žiadny náznak, že bezprostrdne hrozí výbuch. Vedecká komisia monitorujúca túto činnosť uviedla, že počet záchvevov a ich magnitúda vo štvrtok klesli.
Napriek tomu Vedecká komisia pre plán osobitnej civilnej ochrany a núdzovú reakciu na sopečné ohrozenie varovala, že môže nastať rýchla, nová séria otrasov. Navyše, komisia ponechala v platnosti žltý stupeň varovania, informovala súkromná španielska tlačová agentúra Europa Press.

Varovania pred sopečnou činnosťou sú oznamované v súlade so stupňom rizika - stúpajú od zelenej, žltej a oranžovej farby až po červenú. Komisia hlásila, že sa vytvorila preliačenina hlboká desať centimetrov. Výskyt takýchto preliačenín sa často pripisuje pohybu magmy.
Pred tým, ako sopka vybuchne, nastáva postupné zvyšovanie seizmickej činnosti, ktorá sa môže zosilňovať dlhý čas.

Kanárske ostrovy sú sopečné súostrovie tvorené ôsmimi ostrovmi. Sopečný ostrov La Palma je jedným z hlavných Kanárskych ostrovov a žije tam okolo 85.000 obyvateľov. Posledná sopečná erupcia tam bola v roku 1971.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanárske ostrovy

Dôležité udalosti