Dáni sú lídrami v nakladaní s odpadmi. Navštívili sme ich najzelenšiu spaľovňu na svete

Najzelenšia spaľovňa na svete
Najzelenšia spaľovňa na svete Zdroj: TV Markíza

Elektráreň, tepláreň a spaľovňa v jednom je majetkom piatich mestských častí Kodane.

Amager Bakke. Jeden z najvyšších bodov rovinatého Dánska, vidieť ho zďaleka. Na streche je lyžiarske stredisko a v jeho útrobách spaľovňa odpadu z Kodane a okolia. Zároveň je to fabrika na výrobu tepla a elektriny.

"Denne likvidujeme odpad, ktorý vyprodukuje 660-tisíc obyvateľov Kodane. Na druhej strane 70-tisíc domácností zásobujeme elektrinou a 80-tisíc domácností vykurujeme, vrátane ohrevu teplej vody," hovorí Jacob H. Simonsen výkonný riaditeľ spoločnosti Amager Ressource Center.

Elektráreň, tepláreň a spaľovňa v jednom je majetkom piatich mestských častí Kodane. Dáni sú v triedení odpadu disciplinovaní, no v spaľovaní sú kráľmi. Na skládkach končia dve až tri percentá zo všetkého odpadu. No odpadu produkujú extrémne veľa, v prepočte na obyvateľa dvakrát viac ako Slováci.

"Pri takomto zhodnocovaní odpadu sme investovali obrovské prostriedky do filtračných technológií. Takže všetko, čo vypúšťame z fabriky cez komíny, je len vzduch, vodná para a CO2," dodáva riaditeľ.

Polstoročia dozadu mali Dáni presne opačný problém. Krajina bola posiata skládkami. Politici prehodili výhybku a prechodom na energetické zhodnocovanie odpadu - takzvané ZEVO dokázali na elektrinu zo spaľovní napojiť päť percent domácností.

"Kodaň chce byť prvá uhlíkovo neutrálna metropola na svete. Keďže sme majetkom mesta, teda piatich mestských častí, tak musím aj my zaviesť technológiu zachytávania uhlíka tak, aby fabrika bola v budúcnosti bezemisná, teda uhlíkovo neutrálna," dodáva riaditeľ.

Dánsko je dnes v odpadovom hospodárstve niekoľko rokov popredu. Kým na Slovensku sú dve spaľovne, tak krajina, ktorá má približne rovnaký počet obyvateľov ako my, ich má 23.

Pozrite si reportáž Mareka Gudiaka


KODAŇ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spaľovňa

Dôležité udalosti