Za bránami nového tábora pre migrantov v Grécku: Ľudskoprávne organizácie ho označili za „väzenie"

Nový uzavretý tábor v Grécku
Nový uzavretý tábor v Grécku Zdroj: Profimedia

Celkovo má na rozličných gréckych ostrovoch vzniknúť až päť takýchto táborov.

Grécko začalo v pondelok sťahovať žiadateľov o azyl do prvého z niekoľkých nových „uzavretých" táborov pre imigrantov, financovaných z prostriedkov Európskej únie, informovala agentúra AFP.

„Dnes je historický deň," vyhlásil generálny tajomník gréckeho ministerstva pre migráciu Manos Logothetis.

Podľa Logothetisa vyjadrilo 270 zo 400 migrantov nachádzajúcich sa v utečeneckom tábore pri obci Vathy túžbu presťahovať sa do nového zariadenia. Logothetis zároveň uviedol, že do nového tábora mieri už aj prvý autobus, v ktorom sa nachádza 22 ľudí.

Ministerstvo plánuje v pondelok v tábore zaregistrovať až 200 migrantov a ostatných zaregistrujú v utorok.

Zdroj: Profimedia

V tábore pre migrantov neďaleko obce Vathy, z ktorého sťahujú utečencov do nového zariadenia, pritom v nedeľu večer vypukol požiar a všetkých jeho obyvateľov odtiaľ preto evakuovali.

Nový „uzavretý" tábor na ostrove Samos v Egejskom mori, do ktorého migranti mieria, je ohradený ostnatým drôtom a vybavený bezpečnostnými kamerami, röntgenovými skenermi i magnetickými dverami. Tábor bude v rámci týchto tzv. uzavretých azylových zariadení s kontrolovaným fyzickým prístupom pilotným projektom. Bude v ňom fungovať zadržiavacie stredisko a dostať sa dovnútra tábora bude možné len prostredníctvom elektronického čipu. V noci budú brány tábora zavreté.

Celkovo má na rozličných gréckych ostrovoch vzniknúť až päť takýchto táborov a Európska únia na ich zriadenie vyčlenila 276 miliónov eur.

Podľa agentúry AFP ide však o krok kritizovaný ľudskoprávnymi organizáciami, ktoré tvrdia, že opatrenia na kontrolu pohybu migrantov sú príliš reštriktívne a tábor prirovnali k väzeniu.

Zdroj: TASR/AP

 ATÉNY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grécko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.